ارتباط موثر یعنی چه؟

ارتباط موثر یعنی چه؟

فن بیان برتر

ارتباطات صحیح و موثر به چه ارتباطی گفته می شود؟

به ارتباطی گفته مشود که بین افراد برقرار و سبب دوستی بیشتر و پایدار میشود و مایلند ارتباط شان را قوی تر و صمیمی تر کنند. حتی در بعضی مواقع گسترش هم می یابد.

آیا همه ارتیاط که فرد ایجاد می کند موثرند؟ لزوما هر ارتباطی که ایجاد میشود ارتباط موثر نخواهد بود.

ارتباط تاثیر گذار و مثبت یعنی به طریق ممکن نظر دیگران را جلب کنیم و یا متقاعدشان کنیم.

ارتباط موثر :

یعنی ارتباطی که بین دو یا چند نفر با مهارت های ارتباطی درست ایجاد شود و سبب دوستی پایدار گردد و هر دو طرف ارتباط به درک ارزش ها و معیارهای ارتباطی برسند و دارای شعور و معرفت ارتباطی باشند.

یقینا یک ارتباط ساده اولیه زمینه ارتباطات کاری بیشتر و حتی سبب ارتباط خانوادگی هم خواهد شد.

ارتباط یعنی چه؟

موقعی که دو نفر بهم میرسند عمل دست دادن درست یا احوال پرسی صحیح بین آنها را ارتباط صحیح گویند.

که خیلی وقتها بعضی از افراد با بی توجهی و جدی نگرفتن و یا با کبر و غرور،رابطه اولیه را مچاله کرده و نابودش می کنند.

به علت بخشی از کارهای درمانیم مراجعه کرده بودم به یکی  از درمانی مراجعه کرده بودم، که در بعضی از بخشها رفتارهای بعضی از متصدی ها و حتی بعضی پرستارها و پزشکان با آسیب های جدی مواجه اند.

ارتباط موثر :

نه یک رفتار و گفتار درستی و صحیح را بیماران شاهدند و نه کار درستی که بیمار امیدوار باشد،یعنی در واقع فرد بیمار با هزار بدبختی دنبال درمانش رفته که وضعیت فعلی با درمان به وضعیت مطلوب برساند،متاسفانه با توصیف داستان بالا با بی مهری ها و کم لطفی های بعضی از کارکنان واحد درمانی روبرو می شوند که نه تنها حال و حس شان خوب نمیشه بلکه با یک روحیه متلاشی انجا را ترک خواهد کرد.

البته در بعضی موارد در لابلای همه کم لطفی و بی مهری ها افرادی هم با برخوردهای درست و ارزشمند با بیماران که حال و حس خوب را برای آنها فعال می کرد،و امیدوار میشدند.

ارتباط موثر :

پس ارتباط صحیح و سالم و موثر هم دارای ارزش و هم داری حال و حس خوب و کار و عمل خوب با حوصله صورت می‌گیرد.خروجی ارتباطات درست و موثر در هر کاری نشانه موفقیت در آن کار است.وهمچنین داشتن حال خوب و سازنده در جامعه و در خانه می باشد.

 

مهارت های ارتباطی با فن بیان و سخرانی برتر
اتباط موثر و راهکارهای کاربردی آن

مهارت های ارتباط موثر چیست؟

مهارت ها یارتباطی موثر : خوش بیان و خوش کلام بودن، خجول نبودن، خندان و پرانرژی بودن، شنونده خوب بودن، مثبت اندیش بودن، انتقاد سازنده داشتن بجای انتقاد مغرضانه، آینده نگر، امیدوار بودن، تلاش و پشتکار داشتن، خدا را در نظر گرفتن، ارزش افزودن به دیگران، به اشتباه خود پی بردن، اعتماد به نفس بالا داشتن، پذیرش داشتن و انگیزه داشتن و ازهمه مهمتر دوام آوردن.

مهارت های ارتباط موثر چیست؟

همه ارتباطات چه ارتباط حضوری، تلفنی و پیامی ( متنی، تصویری و صوتی ) فرد ارتباط گیرنده باید بارعایت همه مهارت های ارتباطی و فن بیان و کلام و خیلی هوشیار که اشتباهی و سهل انگاری مرتکب نشوند. تا سبب برقرار نشدن ارتباط گردد.

بنابراین ارتباط اولیه در همه امور بسیار مهم و کارساز و کاربردی خواهد بودچون زمینه و بیس ارتباطات بعدی است. مثال برای برقراری ارتباط اول کاری یا اول آشنایی برای همه یکک خاطره به یاد ماندنی است و هیچ وقت از یاد آدم نمی رود.

برای نمونه یک قرار کاری در اوان جوانی با یک آقایی که حتی یک بار هم ایشون رو ندیدم پیش آمد با سفارش فرد سومی ما به هم رسیدیم چونکه هیچ برخوردی باهم نداشتیم هردو تای مون با احتیاط و خیلی رسمی با هم بر خورد می کردیم کم کم با باز کردن سر صحبت که یکی از مهارت های ارتباطی است تونستم راه نفوذ ارتباطی را بشناسم و دوستی مقدماتی را در مسیر کار چند ساعتی که با هم بودیم بدون رنج و عذابی سپری کنیم.

مهارت های ارتباط موثر چیست؟

البته نا گفته نماند دقایق اول حتی تا دو ساعت اول تا یخ شکنی صورت بگیره هر دوتای مون معذب بودیم. نتیجه اینکه من با این دوست مورد بحث مون از همان ارتباط اول مربوط به بیست سال پیش است اون ارتیاط اولیه سبب یک ارتباط دوست پایدار و حتی بعدا تبدیل به ارتباط خانوادگی شد که مدت هاست ارتباط موثر و صمیمی همچنان برقرار است.

 

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :