چگونه سخنرانی را شروع کنیم و بر ترس غلبه کنیم؟

چگونه سخنرانی را شروع کنیم و بر ترس غلبه کنیم؟

چگونه سخنرانی را شروع کنیم ؟

این سوال شماست و حتما جوابش را خواهدی گرفت وقتی صحبت از گفت و گو و فن بیان به میان می آید، منظور دیگر حرف زدن های معمولی و مکالمات روزمره در حد احوالپرسی نیست،  بلکه  گفت و گو و مهارت ها ی ارتباطی مقوله ای وسیع تر و گسترده تر از آن را در بر می گیرد که شامل تجربیات قبلی فرد، افکار و انتظاراتی است که در تعامل با دیگران ممکن است در معرض تنش قرار گیرد چنانچه می خواهید ارتباطات موثری بر قرار کنید لازم است بر آنچه می گویند و چگونگی بیان آن تسلط پیدا کنید.

چگونه سخنرانی را شروع کنیم : مقدمه سخنرانی

اهمیت نفوذ کلام، فن بیان و سخنرانی چیزهایی نیستند که فقط این روزها مورد توجه قرار گرفته باشند. بر خلاف تصور بعضی ها که فکر می کنند چند سالی بیش تر نیست که آدم ها برای به کرسی نشاندن حرف شان خوب صحبت کردن را آموخته اند، اهمیت نفوذ کلام از همان اول که بشر به توانایی حرف زدن دست یافت، احساس شد.

هر چند سخنرانی به همان سرعت به مفهومی که امروز می شناسیم تبدیل نشد. اولین کتابی که با جزئیات به سخنرانی و آموزش آن پرداخته است به ۴۵۰۰ سال پیش بر می گردد. البته بیش تر تکنیک هایی که امروزه در مورد هنر نفوذ کلام و قانع کردن دیگران می دانیم به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم پیش از میلاد بر میگردد.

نکته ی جالب در آموزش های ارسطو این است که تاریخ انقضای آن ها نگذشته است و سخنرانان معروفی مانند جان . اف .کندی (یکی از رؤسای جمهور پیشین امریکا) و مارتین لوتر کینگ (رهبر جنبش حقوق مدنی امریکایی های افریقایی تبار ) هم از تکنیک های مشابهی برای افزایش نفوذ کلام خود استفاده می کرده اند و این نکات هنوز هم کار برد دارند و قدیمی نشده اند.

تقریبا در زندگی هر کس ممکن است شرایطی پیش بیاید که مجبور باشد برای جمعی صحبت کند، بخواهد از عقایدش دفاع کند یا لازم باشد کسی را متقاعد کند. پس بهتر است خودتان را برای آن روز آماده کنید.

کارمندان با هر سمتی که داشته باشند، بر اساس توانایی سخنرانی در جمع و مهارت های ارتباطی به عنوان یکی از مهم ترین مهارت هایی که باید کسب کنند، رتبه بندی می شوند و پیشرفت می کنند.

نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی، می تواند در کار شما، در زندگی یا حتی در دنیا تغییرات بزرگی ایجاد کند همه ی ما تا به حال با افرادی سر و کار داشتیم که صدای شان خیلی گوش خراش، نازک یا مصنوعی بوده است. صحبت کردن بعضی افراد آن قدر نا خوشایند است که پیام گفته شده را کاملا خراب می کند.

ولی با رعایت چند نکته می توانید کیفیت لحن، حالت بیان و صدای تان را بهتر کنید. فقط به دانستن چند فوت و فن ساده و تمرین آن ها نیاز دارید و از آن جایی که مهارت های ارتباطی یاد گرفتنی اند، به منظور تعامل و ارتباط موفق با دیگران، نکات و تمرین های ذیل را انجام دهید.

چگونه سخنرانی را شروع کنیم

آمادگی  داشته باشیم

هر روز صبح ، با تمرین صدای تان را گرم کنید. عضلات صورت تان را بکشید. برنامه های تان را به ترتیب اجرا کنید. یکی از تمرین هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی می توانید انجام دهید ارتعاش ابها با عبور هوا از بین آن هاست (برای آشنایی با این تمرین ویدئو های LIP Roll  را در اینترنت جست وجو کنید ) ماهیچه های گردن تان شل کنید.

تمرین های تنفسی را انجام دهید. حتی اگر زمانی برای گرم کردن صدای تان صرف نمی کنید، هر روز ۵ دقیقه را به آماده کردن صدا اختصاص دهید. این تکنیک برای صدا به طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی مفید است.

وارد هیچ بحث نشویم

افراد قدرتمند در مهارت های ارتباطی هیچ گاه به صورت مستقیم وارد بحث با طرف مقابل نمی شوند، مگر در شرایط بسیار خاص که به موقیعت گفت و گو چنین چیزی را ایجاب می کند. جملاتی مانند : « این اشتباه است.» یا « من مخالفم » جلوه یک وصله نا جور در مکالمه را دارد و باعث می شود تا جلوه ی یک فرد مثبت در مکالمه را از دست بدهید.

به جای این که مستقیم بحث و مخالفت کنید، ایده متفاوتی را مطرح کنید. عبارت هایی نظیر « متوجه منظور شما می شوم ولی از منظر دیگری هم می توانیم به این قضیه نگاه کنیم » یا « یک بار جایی مطلب خواندم که در این زمینه دیدگاه دیگری داشت » به شما این امکان را می دهد تا عقیده ی خود را بیان کنید ولی به صورتی که ایده ی خود را به منبع دیگری منتسب می کنید. در نهایت شما به خواسته خود می رسید بدون این که شخصیت یا جایگاه خود یا طرف مقابل تان را تعضیف کرده باشید.

فی البداهه یا بداهه خوانی

در موسیقی، به توانایی خواندن یک برگه موسیقی ( تابه حال آن را ندیده اید ) و نواختن آن « بداهه نوازی » می گویند. برای سخنرانی های طولانی یا پروژه های بزرگ مثل صداگذاری کتاب های صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکن است وقت تان برای چندین بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شود، بدون اینکه نیازی به این کار باشد. به جای آن می توانید تمرین کنید.

هنگامی که برای بار اول متنی را می خوانید، آن را خوب بیان کنید.

ممکن است مدتی طول بکشد تا دهان و چشم های تان هماهنگ شوند اما این مهارت به خوبی با تمرین به دست می آید. بهترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه را بدن ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به دست آوردن این مهارت، سال ها زمان لازم است. تمرین باعث ازبین بردن نواقص می شوم و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می رسند.

پرهیز از شعار، کلیشه و تعابیر نرم

شعارها و سخنان کلیشه ای انواع مختلفی از کلمات هستند که یک وجه مشترک دارند و آن این است که به خودی خود مفهوم خاصی را منتقل نمی کنند. شعارها و کلیشه ها به حد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند؛ به نحوی که طی   زمان مفهوم خود را از دست می دهند.

استفاده از آن ها در یک مکالمه به این مفهوم است که شما به اندازه کافی با هوش نیستید تا به لغاتی فکر کنید که می خواهید به کمک آن ها مفهوم سخن خود را برسانید. استفاده از شعارها و عبارت های کلیشه ای در بیش تر اوقات باعث می شود تا مفهوم اصلی گوینده مشخص نشود و به نوعی سبب می شود که یک رنگ و روراست به نظر بیایید.

سعی کنید افکارتان را تا آن جا که ممکن است واضح و مستقیم به زبان بیاورید.   کلیشه یا تفکر قالبی، به یک باور و نظر از پیش تشکیل شده در ذهن جمعی گروه هایی از جامعه اشاره دارد که مانع قضاوت و شناخت منطقی افراد نسبت به دیگران شده و ویژگی های خاصی را به تمام اعضای یک گروه دیگر یا مجموعه ای متفاوت نسبت می دهد.

این امر سبب می شود افراد بر پایه ی اطلاعاتی ناچیز و تصورهای کلیشه ای خود که غالبا بر گرفته از جامعه و یا رسانه هاست، بدون آن که شناخت کافی از دیگران داشته باشند، نسبت به آن ها قضاوت کنند. برای مثال قضاوت در مورد افراد بر پایه ی نوع لباس ان ها و یا شکل ظاهری شان نوعی تفکر قالبی یا کلیشه ای است.

 

گفته های مخاطب را تکرار کنید

زمانی که سخن گفتن خود را را قطع کرده اید ولی هنوز ذهن تان از باقی چیزهایی که می خواهید بگویید مغشوش شده است و به همین دلیل گفته های مخاطب تان را نمی فهمید، بیان کردن سخنان مخاطب کمک می کند چنانچه مخاطب تان پرسید:« چرا این کار را می کنید؟» به او بگویید که فکر می کنم بعضی وقت ها نمی فهمم چه می گویی و این کار باعث می شود ذهنم را کندتر کرده و سعی کنم حرف ها را بهتر بفهمم.

به پیام های غیر کلامی توجه داشته باشیم

ارتباط ما با یکدیگر همیشه و فقط آنچه بر زبان می آوریم، نیست بلکه انتقال پیام به صورت غیر کلامی و از طریق زبان بدن هست، از جمله لحن صدا، ارتباط چشمی و فاصله ای که موقع حرف زدن با دیگران رعایت می کنیم. برای گفت و گوی بهتر و تشخیص این پیام ها، به حرف های طرف مقابل و زبان بدن توجه کنید.

خواندن پیام های غیر کلامی مخاطب تان نیازمند زمان و صبر زیاد است اما هر چه بیش تر تمرین کنید، مهارت تان بالاتر خواهد رفت . در ادامه به برخی از این پیام های غیر کلامی اشاره می شود:

دست به سینه جلو کسی ایستادن، به معنی حالت دفاعی گرفتن است. امتناع از بر قراری ارتباط چشمی ممکن است به این معنی باشد که چندان علاقه ای به حفی که می زنید، ندارید، از چیزی خجالت می کشید یا حرف زدن در مورد آن موضوع برای تان سخت است.

صدای بلند و لحن خشن به معنای آن است که فرد شدت بیش تری به گفت وگویش داده و درگیری احساسی خود را بیش تر کرده است. می تواند به این دلیل نیز باشد که فرد تصور می کند کسی به حرف های او گوش نمی دهد یا حرف هایش را نمی فهمد.

رو بر گرداندن مخاطب تان وقتی که در حال گفت و گو با او هستید، می تواند نشانه ی عدم علاقه ی او به حرف زدن با شما باشد.

همن طور که سعی در خواندن پیام های غیر کلامی فرد مقابل ارتباط چشمی ایجاد کنید، لحن صدا و وضعیت قرارگیری بدن تان خنثی باشد و روبروی مخاطب تان بنشینید.

حالت چهره بشاش

وجود صمیمیت در حالت و حرکات چهره کمک می کند تا رابطه ای گرم و مثبت با مخاطبان خود به وجود آورید. خنده ای که به چهره دارید به مخاطب می فهماند که شما هم یک انسان و ( در نتیجه ) قابل اعتمادید، و بدین ترتیب به آنان این فرصت را می دهد که نظرهای شما را بپذیرد. حالت چهره ی شما (در حقیقت) بیان گر حال و هوای سخنان شماست و مخاطب تان را (در سخنرانی)درگیر می کند.

رسا بودن صدا

گاهی آهنگ و لحن کلام اثری به مراتب قوی تر از محتوای آن دارد. با تمرین کردن، احساس و انرژی را به صدای خود بیافزایید.

تمرین: شما می توانید با رعایت موارد زیر گفتار خود را تنوع ببخشید:

بالا بردن و پایین آوردن صدا

تغییر دادن سرعت کلام به منظور تهییج مخاطباستفاده از مکث و سکوت به جای گفتن «آه» ، «اووم» ، «راستش»، «در واقع» ، «به اصطلاح» و غیره …

کم و زیاد کردن دانگ صدا برای بر تاکید بر روی نکات مهم و در گیر کردن مخاطب یا ارتباط را قوی تر کردند

انرژی بخشیدن به صدا به این منظور که صدا خسته کننده و بی روح نباشد(پر توان و پر انرژی صحبت کردن) و تمرین روزانه و ضبط صدا (فایل صوتی)برای پی بردن به نکات ضعف و نیاز تغییر.

چگونه سخنرانی را شروع کنیم

رعایت زیر وبم صدا

روانشناسان باور دارند که معمولا صدابا شیب زیاد یا خیلی زیر، به دلیل اضطراب و عدم اطمینان گوینده به وجود می آیند. استفاده از شیب صحیح صدا به شما کمک می کند ارتباطات بهتری برقرارکنید.

می توانید با گفتن «آ-ها»پیدا کنید (همان عبارتی که به جای «بله»در جواب یک دوست می گویید). همچنان اهل فن اعتقاد دارندکه اوج صدای تان در هنگام صحبت کردن باید با «آ» همخانی داشته باشد (شیب آهنگ «زیر و بمی » جمله به معنای پایین آمدن و بعد بالا رفتن آن است، در حقیقت آهنگ جمله ی افتاده بالا می رود و ترقی می کند و دوباره میرود)

رفتار ملایم و دلنشین داشته باشیم

تسلط بر آنچه لازم است بگویید و چگونگی بیان آن فاکتور های مهمی برای ارتباطات موثر هستند.

تمرین: برای حفاظت از صدای تان این نکات را رعایت کنید؛

-نفس عمیق بکشید با استفاده از الگوهای تنفسی مناسب، گام اول را دراین راه محکم بردارید. آقای کیت دور، مؤسس توتال ویس، می گوید: « اگر به جای تنفس عمیق شکمی، از را ه سینه و سطحی نفس بکشید، صدای تان ضعیف تر و وحشت زده به نظر می رسد، همچنین این کار می تواند باعث کشش غیر ضروری تارهای صوتی شود. وقتی اضطراب دارید یا وحشت زده هستید شاید کمی صخت باشد یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس های آرام، عمق صدای تان را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند مطمن تر به نظر برسید.»

– زیاد آب بنوشید. دور می گوید:«سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای تان کمک بسیاری می کند» اگر در طول روز قهوه ، نوشابه یا نوشیدنی های الکی بنوشید، ممکن است تارهای صوتی تان رطوبت لازم برای تولید بهترین صدای ممکن را نداشته باشند.

وهمچنین او می گوید،«تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی داشته باشند، چون با سرعت زیادی می لرزند.» تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می لرزند، این عدد برای مردان حدود ۱۲۰ بار در ثانیه است. یک بطری کوچک آب همیشه برای صحبت کردن ، سخنرانی ، مشاوره و مذاکره به همراه داشته باشید. مطالعات نشان داده که اغلب مردم کم تر از حد مورد نیازشان آب می نوشند.

از فریاد زدن پرهیز کنید . شوارتز ، فیزیکدان آمریکا، می گوید: « اگر عاشق فریاد زدن برای تشویق کردن تیم مورد علاقه تان هستید باید بگویم قطعا این کار برای تارهای صوتی تان ضرر دارد و اصلا خوب نیست.» فریاد زدن می تواند باعث کشیده شدن آن ها شود و گره های صوتی و برآمدگی تارهای صوتی منجر شود.

حداقل ۷ ساعت در شب بخوانید. یک صدای خسته بد به نظر خواهد رسید. همچنین خستگی برای صدای تان مضراست.

زمرمه نکنید. این کار برای صدای تان مشکل ایجاد می کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی تان می شود.

واضح و شمر ده صحبت کردن   

با هر تن صدا و سرعتی که صحبت می کنید، « وضوح» واضح صحبت کردن کلید موفقیت خوب حرف زدن است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. یکی از کارهایی که می توان برای وضوح گفتار از آن بهره مند شد، کم کردن سرعت کلام است. وقتی کسی نگران است یا درباره ی آنچه می گوید، تردید دارد، تمایل دارد سریع صحبت کند. همچنین شمرده صحبت کردن نه تنها فهم شنونده را از صحبت های شما تقویت می کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید. معیار خوبی وجود دارد تا کیفیت سرعت صحبت تان را ارزیابی کنید، فرض کنید که شما ره تلفنی را می خوانید، فردی که گوشش با شماست باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعت گفتار، رشته بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام این کار آن ها را درهوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگ مناسب عالی است.

شوخ طبعی و مزاح

منظور از شوخ طبعی این است که فضای آرامی به وجود بیاورید و با مخاطب خود مزاح کنید. شوخی می تواند وجه تمایز یک سخنرانی  معمولی و یک سخنرانی عالی به حساب آید. اگر گفتار خود کمی شوخی به خرج دهید، مخاطب پی می برد که شما نیز انسانید و علاوه براین یادگیری انسان به هنگام انبساط خاطر بیش تر است. سعی کنید در سخنان خود داستان های شخصی و وقایع جاری را بگنجانید تا سخنرانی تان خشک نباشد.

صبور و شنونده ی خوب و فعال

گرچه هنگامی در میان یک بحث جدی هستید، کنار گذاشتن نظرات خودتان و صبر کردن برای شنیدن حرف های مخاطب واقعا سخت است، اما مهارتی است که باید آموخته شود. ممکن است از اینکه کسی به حرف تان گوش ندهد، بترسید و به همین دلیل برای گفتن آن ها عجله کنید ولی چنین رفتاری نه تنها موجب رغبت شنوندگان نمی شود، بلکه برعکس رغبت آن ها را برای شنیدن سخنان شما کم تر می کند.

با اعتماد به نفس صحبت کردن

کلامی که با من من کردن و فاصله های بی مورد گذاشتن ادا می شود، حاکی از عدم اعتماد به نفس گوینده است و متاسفانه، کسی به چنین گفت و گو یا سخنرانی ای گوش نمی دهد. بنابراین، فقدان اعتماد به نفس به همه چیز لطمه می زند، از جمله به گفتارتان، با تمام اعتماد به نفسی که در شما وجود دارد، صحبت کنید.

چگونه سخنرانی را شروع کنیم

در مورد موضوعات ارزشمند صحبت کنید

معمولا افراد قدرتمند در فن بیان و مهارت های ارتباطی، مطلب ارزشمندی برای گفتن دارند. این به این دلیل نیست که افراد قدرتمند، ذاتا نکات جذاب تری برای گفتن نسبت به افراد عادی دارند بلکه به این دلیل است که آن ها وقتی می خواهند چیزی بگویند، در مورد آن تامل می کنند و به سرعت با خود فکر می کنند که آیا گفتن این جمله سودمند است یا خیر و اگر پاسخ خیر باشد، بلافاصله از گفتن آن صرف نظر می کنند. هر حرفی که به ذهن می آید، ارزش بازگو کردن ندارد و البته هر مکالمه ی کوتاهی هم ارزش آغاز ندارد. اگر صحبت ارزشمندی برای گفتن ندارید، نگران نباشید، صبر کنید تا حرف مناسبی به ذهن تان برسد.

حرکات بدن و درست ایستادن

برای تاکید بر روی نکات مهم، از حرکات بدن استفاده کنید که آهسته و دقیق ودر عین حال طبیعی باشند.صحیح ایستادن نشان دهنده ی اعتماد به نفس است. محکم بایستید. حرکات بیش از حد ممکن است حواس شنوندگان را پرت کند. طبیعتا در هنگام ایستادن دستان خود را در کنار بدن قرار می دهید. به عاداتی که ممکن است داشته باشید، توجه کنید؛ عاداتی مثل دست روی دست انداختن، تکیه دادن به دیوار یا با خودکار به جایی زدن. این کارها نیز می توانند حواس مخاطبان شما را پرت کنند یا به آن ها بگویند که شما (نسبت به موضوع) بی علاقه و یا دستپاچه اید. سخنرانی خود را در مقابل آینه تمرین کنید تا نحوه ی اجرا و حرکات بدن خود را بررسی کرده و در صورت لزوم آن ها را تغییر دهید. شیوه های متفاوتی را مورد آزمایش قرار دهید تا در مجموعه حرکات و ژست های خود به آن هماهنگی که با آن احساس می کنید، برسید و همان را در برابر حضار به کار ببرید.

سخنران خوب

اشتیاق انجام کار و علاقه قلبی و عمیق به آن

یکی از فاکتورهای مهم در انجام هر کار، دوست داشتن آن است. هر چقدر در انجام کاری مهارت داشته ، ولی آن را دوست نداشته باشیدو برایش ارزش قائل نشوید در انجام آن اعتماد به نفس کمی خواهید داشت. به عبارت دیگر، بهتر است سراغ کارهایی بروید که از انجام آن ها لذت می برید تا با تمرین و پشتکار یتوانید در  آن کار حرفه ای شوید و در کنارش به اعتماد به نفس بالایی برسید. مثلا اگر در حال حاضر برای مصاحبه ی استخدام از شرکتی به شرکت دیگر می روید، بهتر است که چند لحظه با خودتان خلوت کنید و از خود بپرسید: « واقعا این شغل را برای چه می خواهم داشته باشم؟ آیافقط می خواهم بیکار نباشم؟ یک شغل داشته باشم که سر گرم باشم؟ من چرا باید این شغل را داشته باشم؟ هدف من از این کار چیست؟ » بهتر است با خود روراست و صادق باشید و اگر واقعا به انجام آن کار علاقه ای ندارید، انجامش ندهید.

متواضع بودن و فروتنی

از سفارشات بزرگان دینی است در هر موقعیت کاری و زندگی متواضع و فروتن باشید. از خصوصیات انسان ها نیک فروتن بودن است. همچنین مرحوم پدرم در همه امور به بچه هاش سفارش به بردباری و فروتنی می کرد و تاکید می کرد مواظب باشید گرفتار کبر و غرور نشوید، مبادا فردی بخاطر رفتار و گفتار ناپسند تان برنجند.« باید در زندگی فروتن باشید، اگر فوتن نباشید زندگی شما را فروتن و متواضع می کند.» برای تقویت این مورد می توانید خودتان را با افرادی احاطه کنید که بهتر از شما هستند. می توانید از هم جواری با آن ها درس های زیادی یاد بگیرید که از روش های دیگر، آموختن این درس ها امکان پذیر نیست و مهارت تان را ارتقاع دهید. در کلاس ها و کار گاه هایی شرکت کنید، که از افرادی تشکیل شده است که در حرفه شان از شما بهتر هستند. به تجربیات شان گوش کنید، ممکن است سخت باشد اما قطعا به بهتر شدن تان کمک می کند.

استرس و اضطراب را کنترل کنید.

تقریبا همه افراد از سخنرانی در چمع هراس دارند، همه هنگام صحبت درجمع مضطرب مشوند، اما نکته مهم ااین جاست که به جای پایان دادن به این اضطراب، باید ،آن را کنترل کرد. درست قبل از ایراد سخنرانی چند نرمش تنفسی عمیق انجام بدهید تا کمی آرامش پیدا کنید. از اضطراب برای هیجان بخشیدن به سخنرانی خود استفاده کنید. به خاطر داشه باشید که از شما به خاطر سخنرانی دعوت شده است چرا که شما حرف مهمی برای گفتن دارید. مهار کردن اضطراب و نیز تمرین و تکرار فنون فوق در سخنرانی می تواند برای تان موفقیت به همراه آورد.

پوشش مناسب

انتخاب لباس مناسب کمک می کند تا برای مخاطب خود احترام قائل شوید. قبل از حضور در محل سخنرانی، نظر دیگران را در رابطه با لباس تان و نیز تناسب آن با مناسبت مربوطه جویا شوید.

تمرکز داشتن روی موضوع سخنرانی

گاهی اوقات برای تعریف کردن داستان های مربوط به موضوع سخنرانی، زیاد گیر نکنید و یا فراتر از حد مجاز نباشد که اصل موضوع از یاد برود. البته با توجه به برنامه پاور پوینت و اسلایدها دیگر کمتر از این اتفاقاترخ می دهد.

چطور نشستن یا ایستادن

یکی از سخنرانان بنام جهان بریان تریسی معتقد است چطور نشستن و ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت تاثیر قرار دهد.درست ایستادن و درست نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای تان قدرت نفوذ بیش تری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد. اگر چانه تان را بالا ببرید وسرتان را کج کنید، طنین صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد. او می گوید: « اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و قوز داشته باشید، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید.»

نکته آخر

شاید این آخرین نکته باشد اما مهم ترین مسئله است. زیرا اگر تازه کار هستید، هر یک از سخنرانی ها یا آزمون ها می توانند برای شما به آخرین شان هم تبدیل شود. پس همه چیز به چند دقیقه و چند ثانیه بستگی دارد و این موضوع می تواند شما را نگران کند. آرامش داشته باشید، عمیق نفس بکشید و لبخند بزنید، لبخندی که می توانید صدایش را از طریق بلند گو بشنوید. به توانایی های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده اید. صحبت کردن در جمع مهارتی است که می توانید آن را با تمرین کردن کسب کنید.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :