اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس بالا

عناوین اصلی مقاله « اعتماد به نفس بالا » در یک نگاه سطحی

 • چگونه اعتماد به نفس یا اعتماد به خویشتن بالایی داشته باشیم؟
 • اعتماد به نفس یعنی چه؟
 • اعتماد به نفس، اعتماد به خویشتن یا خودباوری
 • من می توانم با اعتماد به خویشتن معنی دارد
 • چگونه خودمان را باور داشته باشیم؟
 • ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس
 • عزت نفس یا حرمت نفس
 • واجب تر نون شب عزت نفس و اعتماد به نفس
 • کمرویی و کم حرفی نشانه عدم اعتماد به نفس
 • انتقاد پذیری با اعتماد به خویشتن
 • افزودن ارزش به دیگران با خود باوری
 • با اعتماد به نفس، متقاعد کننده باشیم
 • جلب توجه دیگران با خود باوری

چگونه اعتماد به نفس یا اعتماد به خویشتن بالایی  داشته باشیم؟

اعتماد به خویشتن یا خودباوری و تغییر و تحول
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی چه؟ 

شناخت نقاط ضعف و قوت و یا توانمندی های ناپیدای درون انسان همان قدرت قوی «  باور و ایمان » که با جمله با انگیزه ی « من می توانم » یا « توانایش را دارم»  معنی پیدا می کند.

وقتی کسی حرفی می زند اول خودش نسبت به گفته هاش باور و ایمان داشته باشد فرضا در خصوص موفقیت در سخنرانی و فن بیان، علاوه بر آن تغییر و تحول در همان راستا یعنی به یک سخنران با مهارت های فن بیان عالی مبدل شده که نمایانگر آن اعتماد به نفس، خودباوری و ایمان فرد هست.این موضوع بسیار ملموس و روشن برای شنونده و بیننده محترم خواهد بود

اعتماد به نفس بالا :

اعتماد به نفس یا همان اعتماد به خویشتن یا خودباوری از مهمترین خصوصیات شخصیتی افراد در مسیر موفقیت است.

فرایند کسب اعتماد به نفس بالا یا اعتماد به خویشتن و یا خود باوری از این قرار است، ما انسانها نسبت به خواسته و آرزویی که داریم و یا هدفی در برنامه کاری و زندگی دنبال می کنیم اول احساس و عقیده مون را در گیر می کنیم سپس با تلفیق عقیده و احساس به باور مبدل میکنیم با پرورش باورها صحیح و درست با جمله ساده « من می توانم » یا « من قدرتمندم »، « من موفقم » و یا « من سالمم » در مسیر کار و زندگی و موفقیت در برابر مسئله ها و چالش ها به قدرت عظیم درونی نا پیدا آدمی « ایمان »می رسیم.

تا به این مرحله از قدرت درونی انسانی رسیدن کار سختی پر چالشی است چونکه اکثر آدمهای دنیا دوست دارند که از وقتی که کاری را شروع کردند سریعا به موفقیت بیزینسی برسند چونکه با یک بار اقدام به آن نتیجه دلخواه نمی رسند از کار و زندگی بیزار و کار را به هر بهانه ایی رها می کنند و زمین و زمان را مقصر پیروز نشدن شان می دانند.

البته که تقیصر خودش را به دیگران حواله می کند تا خودش را تبرئه کند. اینها همه نشانه ضعف فرد در برابر ناکامی ها است اگر فرد مجهز به مهارت های بهبود فردی باشد و تاب آوری و جان سخت بودن و تحمل فراز و نشیب کسب و کار را آموخته باشد و تلاش و پشتکار و اقدام و عمل را در برنامه کاری داشته باشد و همین طور به قدرت عظیم درونی و ناپیدا انسان ها با فرایند و پروسه بوجود آوردن آن قدرت درونی ناپیدا آدم ها « ایمان » برسد.

بنابراین وقتی انسان به قدرت درونی ناپیدا ایمان رسیده باشد یقینا به اعتماد به خویشتن بالایی خواهد رسید و دنبال هدف و خواسته که در کار زندگی دارد بدون شک می رسد.

 اعتماد به نفس یا همان اعتماد به خویشتن یا خودباوری:

خودباوری
اعتماد به خویشتن و خود باوری

 اعتماد به نفس یا همان اعتماد به خویشتن یا خودباوری از مهمترین خصوصیات شخصیتی افراد در مسیر موفقیت که از فاکتورهای لازم و ضروری فرد پر تلاش و با دوام می باشد تا در مواجه شدن به مسئله ها و چالش ها بدرستی و با سعه صدر و تمرکز دقیق  و با برنامه ریزی به بهترین نتیجه در ادامه دادن مسیر پر رمز و راز موفقیت دست یابد.

علاوه بر بر نتاتیج رضایت بخش  با پشتکاری و تداوم بخشیدن همیشمه در مسیر پیروزی باشد و با ایجاد و پرورش باورهای درست بدون تعلل به از بین بردن باورهای منفی و غلط تا به ایمان قوی و مستحکم برسد، کم کم به پیروزی های کوچک کوچک تا به پیروزی ها و موفقیت دلخواه و اهداف مورد نظرش برسند.

من می توانم با اعتماد به خویشتن معنی دارد

اعتماد به نفس از مهارت های بهبود فردی است با توجه به تکنولوژی های روز دنیا ما آدم ها به جهت اینکه بتوانیم بدون نیاز به کمک دیگران با اعتماد به خویشتن و خودباوری با این جمله انرژی بخش « من می توانم » با برنامه ریزی درست و تعهد، تامل و تحمل، اراده و پشتکاری یک کاری را آغاز وبا مهارتهای فوق به سرانجام برسانیم تا به هدفی که داشیم دست یابیم. داشتن این مهارت از ابزار های مهم و کاربردی افراد در انجام کارها و به نتیجه رساندن آنها ضروری است.

ایجاد انگیزه با اعتماد به خویشتن

اعتماد به خویشتن سبب ایجاد انگیزه، تلاش، پشتکاری، دوام آوردن، پیروزی و موفقیت فرد خواهد شد با این مهارت افراد به خودباوری و توانایی بی نظیر یا کم نظیرشان می رسند که با اطمینان قوی و نگرش مثبت دست به اقدام بزرگی میزنند که به نظر افراد که اعتماد به پایین یا اصلا اعتماد به خویشتن ندارند کار بیهوده و نشدنی است.

همه آدم های موفق دنیا ثابت کردهاند که با تصمیم گیری و اراذه قوی، تلاش و پشتکاری، اقدام و عمل به موقع و داشتن اعتماد به نفس بالا یعنی اطمینان از خودش، برنامه و هدفی که در سر دارد هیچ وقت با بهانه هایی ( مثل باورهای غلط، حرفهای منفی دیگران و غیره …) که برای همه آدم ها هست عقب نشینی و یا متوقف نشدند.

البته که در مسیر موفقیت به مسائل و چالش فراوانی برخورد کرده اند اما درجا نزنند یا عقب نشینی نکردند و متوقف نشدند بلکه با سرسختی و دوام آوردن در برابر همه چالش ها و حل و رفع کردن آنها با صبر و حوصله به اهداف مورد نظرشان می رسند. که همان دست یابی به موفقیت است.

اعتماد به نفس
اعتماد به خویشتن یا خودباوری

چگونه خودمان را باور داشته باشیم؟

خود باوری یک قدرت نا پیدا ومهارتی اکتسابی است، یعنی فرد با شناخت تواناییهای درونی خود به کسب، بهبود و ارتقاء این مهارت ها تلاش می کند و می رسد تا در مسیر موفقیت به این مهارت و توانمندی درونی « خود باوری » تجهیز گردد تا به توانایی درونی و ناپیدای قویتری چون « ایمان » دست یابد.

اگر قصد داشته باشیم انسان‌هایی خودباو‌ر پرورش دهیم نباید افراد را طبق معیارهای پیشنهادی خود کنترل کنیم؛ افرادی که محدودیت‌ها و کنترل‌های محیط پرورشی آنها بالاست، پدر و مادری که فرزندان خردسال شان را امر و نهی میکنند و مراحل زندگی برای آنها دیکته می کنند در یک چهار چوب سلیقه ای و دیکتاتوری بدون هیچ معیار علمی و کاشناسی خودشان قرار می دهند.

معمولاً خودباوری پایینی دارند و در مقابل اشخاصی که فضا به آنها داده می‌شود تا محیط اطرافشان را آزادانه با آزمون و خطا امتحان کنند،همین طور آن دسته از والدینی که محدودیتی برای تربیت و پرورش فرزندان شان در دوران خرد سالی ( تا پنج سالی ) تعریف نکرده بودند اغلب خودباوری بالایی دارند.خودباوری حاصل عزت نفس و اعتماد به نفس افراد است.

ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس

ایجاد خود باوری و اعتماد به نفس راه زندگی مارا روشن میکند . ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس به ما کمک میکند چشمانی داشته باشیم که به نور امید روشن است .  این عشق ما را در دیدن افقهای باز زندگی یاری میکند .  از ما انسانی رشید میسازد که به داشته هایش افتخار میکند نداشته ها را میپذیرد پس غمگین نمیشود . خودباوری و اعتماد به نفس به ما قوت میبخشد . شادمان میکند.

از استرس و هیجانهای کاذبمان می کاهد و ما را در راه اهدافمان قوی میسازد . یادمان باشد ما در آینده فرزندانمان نقش داریم ما اهمیت داریم چون تاثیر گذار هستیم . ما مهم هستیم چون سنگ بنای جامعه هستیم . به امید داشتن جامعه ای پویا و سالم در سایه خودباوری و اعتماد به نفس .

ارزش و احترام به خود حرمت نفس ( به انگلیسی: self- esteem )
عزت نفس یا حرمت نفس ( به انگلیسی: self- esteem )

عزت نفس یا حرمت نفس :

عزت نفس یا احترام و ارزش به خود و یا حرمت نفس  ( به انگلیسی: self- esteem ) ااصطلاحی در روانشناسی است که بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزشهای خود می باشد.

عزت نفس، همان باور و اعتقادی است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد. حرمت نفس را در واقع می توان به تعابیر مختلفی شرح داد، از جمله شخصی که عزت نفس دارد اعتقاد دارد که انسان مقدس است  دارای ارزش و احترام و بدلیل این مقدس بودن نمی توان او را قربانی اعتقادهای دیگران کرد.

موضوع دیگر اینکه همه انسان ها با هم متفاوتند یعنی بین افراد مختلف با نژاد های و قومیت های گوناگون و رنگ پوست و زبان و گویش های مختلف هیچ فرقی با هم ندارد  و همین طور همه انسانهای کره خاکی با هم برابرند، اصل بعدی « خود دوستی » و احساس ارزش و رضایت داشتن از آنچه که هستم و همین طور نداشتن شرم و خجالت از وجود خود است.

داشتن عزت نفس بالا

به طور اجمالی می توان عزت نفس و یا حرمت نفس را در امور مختلف زندگی شرح داد. افرادی که با عزت نفس پایین هستند در کار و زندگی خود با چالشها و مسئله های زیادی روبرو هستند. بنابراین با عزت نفس به آنچه هستم احساس رضایت و رزشمندی می کنم. این ارزش و احترام به خودم سبب ارزش و احترام دیگران به من یا ( خود ) خواهد شد.

واجب تر از نون شب عزت نفس و اعتماد به نفس

پس عزت نفس هم از عامل های اساسی و مهم و ضروری اصول بهبود فردی شخص لحاظ می شود که نیاز آن در کار و زندگی و موفقیت همه افراد نه تنها لازم بلکه ضروری است اما نبود عزت نفس یا حرمت نفس آسیب جبران ناپذیری را برای فرد بجا خواهد گذاشت. بنابراین هم عزت نفس و اعتماد به نفس دو فاکتور اساسی، لازم و ضروری تشکیل دهنده مهارت های بهبود فردی هستند که نیاز هر فرد در کار و زندگی و ارتباط هایش با دیگران است به مانند نون شب واجب است.

زمانی که عزت نفس با اعتماد به نفس در هم آمیخته شوند چنان قوی خواهند شد به مانند دژ مستحکم که در شرایط بد و طوفانی دوام می آورد و یا به تعبیری در برابر نا کامی ها و شکست ها و باورهای منفی دیگران و خود مقاوم خواهد ماند و با تمرکز، برنامه ریزی به ادامه مسیر موفقیت می اندیشد تا با تلاش و پشتکاری به نتیجه دلخواه و هدف تعیین شده برسد.

خجالتی، کمرویی، عدم اعتماد به نفس
خجولی و کم حرفی و کم رویی

کم حرفی و کم رویی نشانه عدم اعتماد به نفس

یک از نشانه های بارز کم رویی و کم حرفی و خجالتی بودن اینه که فرد از اعتماد به نفس و خودباوری بسیار پایینی برخوردار است. با این رفتارهای کم حرفی و کم رویی که آسیب زیادی بر پیکر استقامت و پایداری هر فردی خواهد زد سبب هزاران ضرر و زیان در کار و زندگی افراد هست. پس برای رهایی افراد از این رفتارهای نابود کننده بهترین راه اینه که همه افراد با آموزش های مهارت های رفتاری و مهارت های زندگی خود را واکسینه کنند با تجهیز کردن خودشان به این اصول و مهارت ها دیگر حقی از کسی تضییع نمی شود.

انتقاد پذیری با اعتماد به خویشتن

تاریخ نشان داده که افرادی دارای خودباوری و اعتماد به نفس بالا هستند، انتقاد پذیریری بالایی دارند چونکه با اطمینان و بدون هیچ نگرانی به انتقاد دیگران گوش می دهند و از همه مهمتر اینکه اگر اشتباهی داشته باشند با صراحت و شفاف در جمع اعلام و حتی برای رفع این اشتباه از کمک دیگران و مخاطبان با آغوش گرم می پذیرند. نه اینکه به آن اشتباه سماجت و لج بازی کنند. این از خصایص آدم های که با اعتماد به خویشتن یا خودباوری برخوردارند.

افزودن ارزش به دیگران با خودباوری

افراد خودباور و دارای اعتماد به نفس بالا  در ارائه خدمات و محصول، اول بدنبال افزودن ارزش به دیگران و مخاطبانشان یعنی اینکه چه نیازی و چه خواسته ایی از مخاطبان را رفع کنند آنچه از تواناییهای شان بر می آید و در مرحله بعدی دنبال کسب درآمدشان هستند

با اعتماد به نفس بالا متقاعد کننده باشیم

به نظر من فردی که از اعتماد به نفس و اعتماد به خویشتن بالایی برخوردار باشد در اعتماد سازی با دیگران بسیار با حوصله و صبوری و مهندسی شده کار خواهد کرد در واقع همه جوانب را در نظر می گیرد و خیلی مطمئن و محکم پای خواسته و آرزوهایش هست و در ارائه کردن مطلب یا محتوی با توجه به مقوله اعتماد به نفس و خود باوری بسیار اثر بخش و پر انرژی و پر توان با جذابیت زیاد کار را به درستی به سر منزل مقصود می رساند.

مهارت ارتباطی در متقاعد سازی
اعتماد سازی و متقاعد کردن

البته متقاعد سازی، مسئله بسیار مهم و بسته به اعمال افرادی که بخواهند دیگران را با نظراتشان همسو کنند و بدون هیچ فشاری افراد اعلام رضایت کنند. در حقیقت مخاطبان یا افراد دیگر را با استدلال کافی و با همان اعتماد به نفس بالا از نظر گفتاری و رفتاری متقاعد کنند که نظرشان نسبت به نظر همه افراد دیگر ارجحیت دارد

جلب توجه دیگران با خود باوری

خود باوری و اعتماد به خویشتن از جمله توانمندی است که با بهره مندی آن و درست بکار گیریش در کار وزندگی می توان توجه دیگران را براحتی جلب کرد. انسانهایی که به خود باوری رسیده باشند یعنی به کار و گفته شان عمل می کنند و باور دارند به آنچه می گویند درست است چونکه به اش رسیده اند.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است