اهمال کاری و تنبلی چه عواقبی دارد؟

اهمال کاری و تنبلی چه عواقبی دارد؟

اهمال کاراهمال کاری و تنبلی یعنی چه؟هر وقت فردی برای انجام کاری که خوشش نیاید تعلل می کند و یا به اصطلاح عامیانه پشت گوش می اندازد، تنبل و اهمال کار است.هر فردی بطور تقریبی و نسبی  اهمال کاری و تنبلی دارد البته بسته به نوع کار و پروژه که در دست دارد بستگی دارد.بعضی از امور چونکه از روش کار کردن در آن پروژه خوشش نمی آید یا اینکه زحمت زیادی دارد و یا ترس از نتیجه اش دارد،سستی و تنبلی می کند.

 اهمال کار و تنبل کیست؟ هر شخصی که به تعهداتش عمل نکند و هر لحظه زمان انجام کاری را به عقب بندازد، مثلا برای بیدار شدن از خواب صبحگاهی با توجه به اینکه ساعتش یا موبایلش را فرضا روی ساعت ۴/۳۰ بامداد گذاشته تا سر زمان مورد نظر هشدار بدهد،تا فرد از خواب بیدار شود. متاسفانه پس از زنگ هشدار همان شخص دوباره به خواب می رود و به خودش می کوید که پنج دقیقه دیگر بیدار می شوم.نه تنها پنج دقیقه بعد بیدار نشد بلکه بی تعهدی کرده و چند ساعت بعد بیدار شد.این نمونه ای از کار شخص اهمال کار و تنبل هست.

راهکار های کاربردی برای جلو گیری از اهمال کاری و تنبلی:اولین کاری که شخص اهمال کار باید انجام دهد. تغییرات مستمر عادتهای غلط ، بکار بردن جملات انگیزشی من می توانم و من به تعهداتم پایبندم یا باید این کار را به سرانجام برسانم.همچنین مدیریت زمان داشته باشد،به خودش قول دهد بعد از انجام کاری مثل مطالعه کتاب تا ۵۰ صحفه اول کتاب از شنبه در نیم ساعت یک بازی فکری انجام دهم.با قانون پنج ثانیه کار را شروع کند.برای شروع هدفی ترسیم کند.برای رسیدن به هدفش تصویر سازی کند.با کسب مهارتها و دانش، اعتماد به نفس را تقویت کند.عزت نفس بالایی در خود ایجاد کند.

این اهمال کاری و تنبلی مانع اصلی برای موفقیت است . برای اینکه این مانع از سرراه موفقیت برداشته بشه،باید دانش و مهارتهای کافی و لازم جهت رفع این معضل آموخته شود .

 

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :