توسعه و بهبود فردی و گروهی

توسعه و بهبود فردی و گروهی


بهبود فردی : فعل و انفعالات و یا مجموعه فرآیندهای توقف ناپذیر در طول مسیر کار و زندگی هستند که قابلیت ها و توانمندیهای بالقوه تان را اولا به بالفعل در می آورد پس از آن بهبود و ارتقا می بخشد. البته با تلاش و کوشش خود شما از طریق مطالعات و آموزش مهارتها امکانپذیر خواهد بود و لاغیر.
بهبود فردی شامل فعایت هایی است که هویت فردی را بهبود می دهد تا به حال به عبارت بهبود فردی فکر کرده اید و یا به طور دقیق به آن پرداخته اید؟

همانطور که از ظاهر امر پیداست این عبارت از دو واژه “بهبود” و “فردی” تشکیل شده و هرکدام به طور جداگانه معنایی دارد که در کنار هم یک عبارت بسیار عالی را رقم می زنند.

بهبود یعنی بهتر شدن و بهترین بودن و توسعه و همچنین فردی به معنای شخصی و تمام آنچه را معرفی می کند که مربوط به یک فرد و انسان است. پس عبارت بهبود فردی یعنی بهتر شدن، توسعه و رشد شخصی یک فرد را بیانگر است شعار آن ” بهترین خودت باش و هر روز سعی کن بهتر از دیروز باشی” است. همین شعار یعنی بهبود و بهتر شدن هر روز نسبت به دیروز حتی با یک اقدام کوچک.

حالا می پرسید چگونه می توانید خودمان را بهبود بخشیم و هرروز بهتر از دیروز باشیم؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است با کسب مهارت هایی که شما و شخصیت شما را بهبود می بخشد. می توانید بهتر از دیروز باشید. ولی آیا فقط کسب مهارت ها کافی است؟ یقینا جواب این سوال را همه شما خوبان مثل من می دانید که « نه » است. بلکه بکار گیری آن در خود و تمرین و تمرین و تمرین کردن است عمل بهبود و ارتقا صورت خواهد گرفت.

بهیود کار گروهی، بگذارید یک مثال ساده و ملموس برایتان بزنم حتما در خانوده تان برای بر قراری نظم و ترتیب با همه اعضا قانون سحرخیزی را پیاده می کنید اجرای و رعایت این قانون مستلزم زود خوابیدن تک تک اعضای خانواده را میطلبد. حالا اگر همه خانواده این قانون را بدرستی بپذیرند و عمل کنند بعد از یک هفته شاهد نظم و سحرخیزی این گروه خواهیم بود. تیم های ورزشی که به صورت گروهی کار می کنند مثل فوتبال، والیبال و … از بهبود گروهی بهره می برند.

توسعه و بهبود فردی و گروهی یعنی چه؟

مجموعه ارتباطات فردی، بین فردی و گروهی برای بهتر شدن در محیط کار و همین طور در زندگی با اعضای خانواده و بطور اجمالی با افراد جامعه به صورت صحیح و مفید با تعامل بر قرار شود.

همه افراد جامعه بیشتر وقت خود را صرف ارتباط با یکدیگر صرف می کنند همین طور در ادارت و سازمان ها افراد نزدیک به ۸۰ درصد وقت خود را با همکاران و مراجعه کنندگان صرف می کنند. یکی از ویژگی افراد موثر و موفق داشتن مهارت و توانایی ارتباط موثر و سازنده و تعامل صحیح با دیگران است. این فرمول همه آدمهای موفق دنیا بوده و هست. ارتباط سازنده و موثر از ارکان مهم موفقیت افراد در سازمان و در جامعه هست.

بنابراین با رعایت و بکار گیری مهارت های بهبود فردی سبب بهره وری بالا در سازمان و درزندگی افراد خواهد شد. ذز مقابل ارتباط ناسالم و ناصحیح سبب اشتباهات زیاد، بی اعتمادی، روحیه پایین و بی انگیزه گی ، نا امیدی، نارضایتی و کاهش بهره وری و تعارضات بین فردی در سازمان و در جامعه می شود.

در این میان نقش حیاتی بیان و کلام به توسط یکی از اعضای قدرتمند بدن انسان بنام زبان و شیوه بکارگیری کلمات وواژگان مناسب در ساختن جملات قدرتمند و موثر که سبب ایجاد ارتباط سازنده و پایداری با دیگران در سطح جامعه و سازمان می شود نباید نادیده گرفت.

خبر خوب اینه که این مهارت ها اکتسابی هستند و قابل یادگیری.

همیشه و در همه جا با آدمهایی برخورد می کنیم که از نظر رفتاری و گفتاری ضعیف و در بعضی مواقع نیاز به تقویت بهبود فردی و گروهی دارند.

این گونه رفتار ها نشانه این است که فرد نیاز به عزت نفس و اعتماد به نفس بالا و بهبود فردی دارد، تا بتواند ارتباط خوب وموثر و مورد پسند و شایسته با دیگر افراد جامعه برقرار کند.

همین آدم با ارتقاء بهبود فردی و گروهی و با اعتماد به نفس بالا هم ارتباط موثر و اثر بخشی با دیگر افراد جامعه برقرار خواهد کرد و همینکه امورات زندگی شخصی اش را با سعه صدر با حوصله مسائلی را یکی یکی حل و فصل میکند. در کارهای شخصی و گروهی نسبت به هر فرد دیگر موفق تر خواهد بود.

بنابراین افرادی که به مهارت های بهبود فردی تجهیز باشند به مانند کوهنوردی می مانند که در برابر سخت ترین شرایط آب و هوایی و صعب العبور ترین راههای صعود قله های هدف تلاش می کنند تا بدون هیچ کمک و یاری دیگران فقط و فقط با تلاش و پشتکاری و سرسختی خود کوهنورد و ادامه دادن مسیر صعب العبور در شرایط بحرانی برف و کولاک، فقط آدمهایی که مهارت های کوهنوردی را فرا گرفتند همه آنها را به خوبی در خودشان بکار گرفتن با همان مهارت ها چندین مرحله تمرین در ارتفاعات کم را انجام دادند نواقص شان را بررسی و آنالیز کردند تا به اهداف بزرگتر با مهارت های قوی تر ( دانش لازم به همراه مهارتهای روز دنیا و همچنین ابزار کوهنوردی تجهیز شدن ) بیاندیشند

 

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن images-12.jpg است

 

 

این مثال نمونه ایی از مثالهای کاربردی در بهبود فردی و گروهی است اگر فردی به مهارت های بهبود فردی و گروهی تجهیز نشده باشد با فردی که به این مهارت ها تجهیز شدن باشد نگرش شأن و اد راک آنها در برابر هر مسائله ایی متفاوت هست در نتیجه دسته اول افرادی که به مهارتهای بهبود فردی ( فن بیان، کلام، ارتباط موثر و اعتماد به نفس و عزت نفس، خود باوری، کم رویی، کم حرفی و …) مجهز نیستند

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :