داستان گویی و طنزدرسخنرانی

داستان گویی و طنزدرسخنرانی

داستان گویی و طنز در سخنران

گفتن داستان و طنز:

داستان ها  و طنز ها بسیار قدرتمندند و مغز را فعال، توضیحات را جذاب، ما را قانع کننده تر و حتی در مصاحبه ها به موفقیت ما بیشتر کمک می کنند. از لغت « اما » و استفاده از داستان، در ساختار سخنان خود، بیش تر استفاده کنید تا جذابیت بیش تری به سخنرانی خود بدهید.

داستان گویی و طنز در صحبت کردن

صحبت کردن در جمع:

صحبت کردن در جمع به شما کمک می کند تا مهارت بیش تری در برقراری ارتباط با دیگران پیدا کنید. اعتماد به نفس داشتن در چنین کاری را هیچ گاه فراموش نکنید. از حالات صورت و به ویژه چشم ها هم غافل نشوید تا به این ترتیب شنوندگان و حاضران هم بتوانند با شما بهتر ارتباط موثر برقرارکنند.

 

نکته: صحبت کردن در جمع را در بین اعضاء خانواده و دوستان و همکاران شروع کنید تا بتوانید در جمع بیشتر از ۱۰۰ الی ۵۰۰ نفر به خوبی صحبت کنید. یا در گروه های کوچک صحبت کردن را آغاز کنید تا بتوانید با باز خوانی رفع عیب کنید تا به جمعیت بیشتر برسید.

طنز در سخنرانی: سوال پرسیدن از مخاطب

زمانی که شما سوالی را مطرح می کنید و آن را چندین بار از مخاطب خود می پرسید علاقه ی خود را درک درست گفته هایتان توسط مخاطب نشان می دهید. علاوه بر این جنانجه سهوا جواب مخاطب را به درستی نشنیده باشید با پرسش مجدد این مشکل نیز بر طرف خواهد شد. همچنین این موضوع به پر شدن فضای خالی مکالمات کوتاه کمک فراوانی می کند و بهتر از صحبت کردن در مورد آب و هواست.

 

در سخنرانی ها نیز با سوال کردن صحبت مستقیم و علاقمند کردن مخاطبان، آنان را در سخنرانی خود در گیر کنید. این کار باعث می شود با مخاطب خود یک ارتباط راحت برقرار کنید. با استفاده از جملاتی جذاب در ابتدای کار، عکس نقشه یا بخش هایی از یک فیلم و یا در خواست کمک از خود حضار آن ها را در بحث خود در گیر کنید.

داستان گویی و طنز در سخنران

گفت و گوی مناسب با توجه به شرایط خاص مخاطب:

بهترین سخنرانان می دانند چه حرفی را چگونه و به چه کسی بزنند. بسیار واضح است که نوع صحبتی که شما با رئیس خود دارید با آنچه به کودکان می گویید بسیار متفاوت است.

پس لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید که شنونده شما چه کسی است و صحبت های خود را برای او ساخته و پرداخته کنید.

طنز در سخنرانی: مختصر و مفید

در صحبت ها و مخصوصا در ایمیل ها لازم نیست به تمام جزئیات بپردازید. بلکه فقط لازم است طبق فرمول خلاصه گویی خلاصه نویسی جلو بروید « مقدمه، دلیل، اطلاعات، پایان و پیگیری » این کار به شما کمک می کند تا در خلاصه ترین حالت ممکن بیش ترین بهره وری را ببرید. به زبان ساده در صحبت های خود زیاده روی نکنید تا شنونده خسته شود و گوش خود را بر صحبت های شما ببندد و به فکر راه فرار باشد.

مطالعه :

مطالعه به شما کمک می کند تا درک بهتری از زبان، دستور زبان، بکار گیری کلمات و فرم جملات داشته باشید. مطالعه نقش مهمی در شناخت اصطلاحات صنف های گوناگون، باز شدن پنجره ذهن به روی چشم اندازهای نو، یادگیری مطالب مختلف، افزایش خلاقیت ایفا میکند.

همچنین با مطالعه قادر خواهید بود گوینده ی توانایی باشید. در یک کلام، خواندن به تقویت مهارت های ارتباطی شما کمک شایانی می کند. مهم ترین و واضح ترین دستاورد مطالعه کسب اگاهی و دانش در زمینه های مختلف است.

هر چقدر کتاب مطالعه کنیم باعث ورود مقداری دانش و اطلاعات به ذهن مان می شود.

این علم و دانش هر چه بیشتر باشد بهتر می توانیم با چالش ها و مشکلات کاری و زندگی بر خورد کنیم و در زمانی که نیاز است، عملکرد مناسبی داشته باشیم.  علاوه بر این شغل، اموال، پول و … چیزهایی هستند که هر لحظه امکان از دست دادن شان وجود دارد ولی علم و دانشی که از طریق مطالعه به دست می آید جزو دارایی هایی است که همیشه با ما خواهد بود.

مطالعه کتب با موضوعات مختلف باعث می شود که علم و آگاهی ما از جنبه ها و دیدگاه های مختلف کسترش یابد.

با مطالعه کتاب های گوناگون هم به اندیشه های ذهن می افزایم وهم اینکه یک نرمش و ورزش برای ذهن صورت می گیرد که به مرور زمان ذهن ما قوی و قوی تر و دارای آمادگی بسیار بالایی خواهد شد. و همچنین مخزن واژگان فراوانی می شود که در صحبت کردن و در سخنرانی ها خیلی خیلی به کار سخنران می آید.

حالا با داشتن و نداشتن مطالعه برای خود جدول  T  ترسیم کنیم مزایا و معایب آن را برای بهبود یک سخنرانی عالی طنز گونه (joke in speech) یک ساعته برای خودمان بررسی کنیم. با توجه به جدول T  تصمیم برای ادامه مطالعه با برنامه بیشتر و بهتر باشد.

 نکته: تاثیر مطالعه بر فکر و ذهن ما انسان ها بسیار زیاد است. هرچه قدر بیشتر کتاب های مختلف بخوانیم، با لغات و واژه گان بیشتری آشنا می شویم و با افزایش میزان مطالعه، به خاطر سپاری واژگان و لغات هم بهتر اتفاق می افتد. این کار علاوه بر اینکه باعث توسعه دایره واژگانی ما می شود، قدرت و توانایی سخنوری ما را نیز به میزان زیادی بهبود خواهد بخشید.

 

 

 

سخنران خوب
سخنران

نگاه منطقی به بازخورد (فیدبک)

بازخورد کلید ارتباط است. بازخورد به شما کمک می کند تا ارتباط شما با گیرنده یا فرستنده ی پیام سازنده باشد. در قضاوت و داوری منصف و عادل باشید تا برقراری ارتباط با دیگران برای شما سود بیش تری داشته باشند.

داشتن نگرش مثبت نسبت به بازخورد می تواند فاصله شما را با موفقیت کم تر کند. بازخورد ( یا فید بک Feedback) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، پیام ها به فرستنده امکان می دهند تا و ضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند.

نظام های ارتباطی، اجتماعی، اقتصادی و غیره ایجاد و استفاده از حلقه ی فیدبک را غنیمتی برای اصلاح خود قلمداد می کنند.

مهارت های رفتاری طنز در سخنرانی

کلیدهای شنیداری

شنونده خوبی باشید صحبت ها و حرف های طرف مقابل تان را به خوبی گوش دهید بی اعتنا یی نکنید که نشانه ی بی ادبی است.

سخنان گوینده را با صبوری و تحمل گوش کنید تا کلامش به پایان برسد.

حرف های دیگران قطع نکنید کار مورد پسند نیست و نشانه کم ظرفیتی و بی ادبی است.

اگر چند نفری در حال صحبت کردن هستند و تمایلی ندارند که دیگری سخنان شان را بشنود حتی برای کنجکاوی هم به صحبت های آنها گوش ندهید.

هیچ وقت به عنوان یک شنونده خود را داناتر از گوینده فرض نکنید و گفته های مخاطب بی اعتنا نباشید و طور ی رفتار نکنید که گویی همه چیز را می فهمید و نیازی به شنیدن و گوش دادن ندارید.

انتقاد پذیر باشید و  اشتباه خود را بپذیرید.این عمل نشانه فروتنی و صداقت تان است.ادب  حکم می کند که حتی در ظاهر حالت پذیرش و قبول از خود نشان دهید هر چند در دل نپذیرفته باشید.

کلید های گفتاری طنز در سخنرانی

  • از واژه زیبا استفاده کنید.
  • مختصر و مفید سخن بگویید.
  • اگر درباره مطلبی اطلاعی ندارید بهتر است چیزی نگویید.
  • واضح  و آشکار سخن بگویید یا صراحت بیان داشته باشید.
  • با لبخند و خوش رویی صحبت کنید.
  • از صحبت کردن با صدای بلند بپرهیزید. اگر در خصوص چیزی از شما نظر نخواستن بهتر که ساکت باشی و حرفی نزنی.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :