رسالت فردی

رسالت فردی

لیست عناوین مقاله « رسالت فردی » در یک نگاه سطحی

 • رسالت فردی
 • رسالت فردی چیست؟
 • معنی واژه رسالت
 • رسالتم در زندگی چیست؟
 • چگونه رسالت مان را ییدا کنیم؟
 • نقل و قول از شاعران
 • کشف رسالت فردی
 • رسالت مو را در زندگی چگونه تشخیص دهیم؟
 • در مرحله کشف یا شناخت رسالت، به چه سوالاتی … بر می خوریم؟
 • پیدا کردن و شناختن رسالت فردی چه نفعی برام داره؟
 • تفاوت رسالت و شغل با مثال واقعی و ملموس
 • نتیجه:

رسالت فردی چیست؟


 آیا برایتون اتفاق افتاد که قصد انجام کاری را داشته باشید و یا اینکه بخواهید کاری را شروع کنید با یه « سوال » بزرگ از طرف جناب مغز مواجه می شوید. بطور مثال قصد کردید دنبال یه شغل آبرومند و کارمندی بگردی با توجه به آگهی های استخدام و شرایط اعلام شده و دارا بودن شرایط، باز یه فیلترینگ دیگری که از درون خود فرد بطور ناخودآگاه فعال میشه  همان « سوال »  جناب مغز که می پرسه !
این کار مورد علاقه و در توان من هست یا نه؟
 کار خوب و با پرستیژ هست یا نه؟

آیا من مورد تایید هستم یا نه ؟
آیا در آزمون قبول میشم یا نه؟
ارزش ثبت نام داره یا نه؟
حقوقش خوب یا نه؟
و خیلی سوال از این دست. بزارین مثالی دیگری را عنوان کنم تا کمی ملموس تر بشه، فرضا برای ادامه تحصیل باید از فیلتر کنکور گذشت، البته با سوال های جناب مغز که می پرسه
آیا در کنکور قبول خواهم شد یا نه ؟
آیا رتبه خوبی میارم یا نه؟
آیا در دانشگاه های مرجع و مطرح قبول میشم یا نه؟
آیا تواناییهایم مرا یاری یاری میکنه یا نه؟
در کدام رشته مهندسی و در کدام دانشگاه مطرح بخونم؟
آیا مهندسی صنایع یا مهندسی برق ؟
مهندسی صنایع خرد یا کلان؟
در دانشگاه های تهران یا شهرستانها ؟
و از این مدل سوال ها که واقعا فرد رو کلافه می کنه. همه این سوالها و سوالات دیگر از این قبیل، نبود یه چیز رو بسیار نمایان می کنه، آن هم « رسالت فردی » هست. یعنی اینکه فرد ماموریت و رسالت خود را در زندگی ندونه و از همه مهمتر اینه که هیچ هدف و برنامه ایی را در دنیا دنبال نکند و روزمرگی در سراسر زندگیش فرا گرفته باشد به مانند فردی که گمشده ای دارد و دنبال آن هست.

نقل و قول
با توجه به کتاب کیمیا گر اثر پائولو کوئیلو و یافتن رسالت فردی، در جایی سانتیاگو از پیری می پرسد: بزرگترین فریب دنیا چیست؟
 او می گوید: بزرگترین فریب در زندگی این است که مالکیت و تسلط خود به زندگی را از دست دهیم و همه چیز را به سرنوشت و اتفاقات بسپاریم.
 

معنی واژه رسالت :

یعنی ماموریت، تعهد، مسئولیت، وظیفه، پیام آوری و پیغامبری است، رسالت در واقع چیزی فراتر هدف است .

  رسالت فردی یا شخصی همان هدف و ماموریت افراد در کار و زندگی  می باشد یعنی فرد برای رسیدن به هدفی که تعیین کرد باید برنامه ای داشته باشد مثلا فرض کنید شخصی از نقطه A  می خواهد به نقطه B برود. برای خودش یک برنامه ریزی دارد که چگونه و با چه هزینه ایی و با چه وسیله ایی و یا با چه کسی و چه زمانی این کار را انجام دهد دوستان لطفا دقت کنید برای یک جابجایی ساده که رسیدن به نقطه B هدف این فرد هست اگر بخواهد که هم سر حال، قبراق و پرانرژی و هم اینکه بدون معطلی و صرف زمان زیاد، هزینه اضافی و همینکه کار را بدرستی به پایان برساند نیاز به یک برنامه ریزی خوب دارد.

رسالتم در زندگی چیست؟

یقینا این سوال را شنیدی که آدمها می پرسند هدف یا ماموریت من در زندگی چیه؟ رسالت من زندگیم یا در این دنیای هستی چی می تونه باشه؟ آیا تا بحال در مورد رسالت زندگی زندگی اندیشیده ای و در مورد آن تمرکز کردی؟ تا به یک نتیجه صحیح و قانع کننده برسی؟
ن

اصلا برات مهم بود که رسالت زندگیت رو بدونی یا پیدا کنی و اون هدف و مقصدی که در سر می پرورانی را بر اساس همین رسالت شناخته شده تان مشخص کنید نه بر اساس حرف دیگران.

طبق مطالعات محققان درصد خیلی کمی یعنی ۳% افراد جامعه رسالت و ماموریت شان را می یابند و بر حسب اون رسالت برنامه ریزی و هدفگذاری می کنند. بنابراین در دنیای امروزی با توجه به اطلاعات بسیار وسیع و آموزش های متفاوت و متعدد در خصوص هدف و هدفگذاری ممکن است مباحث زیادی را شنیده باشید حالا واقعا اگر جزو آدمهایی هستید که با اشتیاق سوزان دنبال یافتن رسالت زندگی تان هستید بهتون تبریک می گم !

چگونه رسالت مان را پیدا کنیم؟

در دنیای تکنولوژی، مدرن و پر هیاهوی امروز  گرفتار شدن افراد به روزمرگی و عادت بسیار ساده و راحت شد. ما انسان ها باید در کار و زندگی مان اول دارای هدف باشیم  یعنی هدفمند بودن از اولویت های برنامه آفرینش انسان است با اندکی تامل و تدبر در آیات قرآن کریم  خدای رحمان بارها بارها به ما انسان ها تذکر داده که خداوند مهربان این دنیا ( زمین و آسمان، گردش شب و روز و چهار فصل روزگار )و انسانها و دیگر موجودات را بیهوده خلق  نکرد.

نقل و قول از شاعران

اینجا شاعر حضرت حافظ می فرماید :

« ابر و با و مه و خورشید و فلک در کارند      تا تو نانی و به کف آری و به غفلت نخوری »

خلق شب و روز، ابر و باد، زمین و آسمان، خورشید  و ماه،پاییز و بهار، زمستان و تابستان، سرد و گرم، کوچک و بزرگ، نرم و سخت، آغاز و پایان، تلخ و شیرین، غم و شاد، بالا و پایین، کم و زیاد، روشن و تاریک و غیره همه اینها نشانه نظم و ترتیب و دقت پروردگار خالق دانا و تواناست.

به قول شاعر شیرین سخن مولانا شمس تبریزی که می فرماید:

روزها فکر من این است و همه شب سخنم         که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود            به کجا می روم؟ آخر ننمایی وطنم

مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا      یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم

پروردگار عالم در وجود هر انسانی استعداد خارق العاده و منحصر به فردی نهاده که پیدا کردن آن و یافتن استعداد و کشف شخصیت درونی خود می توان رسالت زندگی را شناخت براساس آن اقدام به هدفگذاری نمود بنابراین تعیین هدف بدون یافتن رسالت زندگی و ندانستن ماموریت خود در این جهان هستی امری بیهوده و بی فایده خواهد بود و هیچ نتیجه ایی هم ندارد.

اگر فردی هدف و ماموریت خودش را در زندگی و کار نشناسد که برای چه بدنیا آمد؟ و چکاری خواهد انجام داد؟ رسالتش را نداند؟ در واقع بدون اینکه ارزشی به خود و دیگران بیافزاید با باورهای غلط مثل : کار من نیست، استعدادش رو ندارم، پولش و ندارم، این  هدف مال آدمهای پول داره ، من هشتم گرو نه و با عبارت های غلط و منفی نابود کننده ناامید و بی انگیزه وقت هدر می دهد و غافل ازاینکه عمر گرانبهایش را به آرامی از دست خواهد داد  در بعضی مواقع هم معضلاتی برای خود و دیگران ایجاد خواهد کرد.

در مقابل افرادی که رسالت شان را یافتند مثلا فردی که یک  پزشک، خلبان، معلم، مکانیک و مدرس خوب و ماهری خواهد شد تا بتواند خدمات ارزشمندی  را به همنوعانش بدهد.

در همین راستا فرد برای اینکه به رسالتش یا آن ماموریتش  جامعه عمل بپوشاند باید چند راهکار اصولی را بدرستی و دقیق انجام دهد تا به موفقیتی دست یابد و هم اینکه به رسالت و هدفش رسیده باشد.

عده ایی هستند رسالت شان و هدف شان را نشناختند یا پیدا نکردند و در ادامه برای رسیدن به آن هدف شور و شوق ندارند و  یا به خود باوری و اعتماد به خویشتن ندارند یا  درمسیر رسیدن به هدف به موانع زیادی بر می خورند و خودشان را ناتوان و شکست خورده می بینند

به  علت نداشتن اعتماد بنفس بالا و یا اینکه به کارهای کم اهمیت می پردازند از انجام کارهای مهم و ضروری که زحمت زیادی دارد و تلاش و اشتیاق سوزان را می طلبید به بهانه های مختلف دست کشیده و خود را به کارهای غیر مهم و غیر ضروری مشغول میکنند یا اینکه سرسری ازش میگذرند و حتی بیشتر آنها را نا تمام رها می کنند به امان خدا.

کشف رسالت فردی

در آخر متوجه می شویم مثل اکثر آدمهای دنیا یعنی نود و هفت درصد انسانهای این جهان هستی  بصورت عادت و روزمره بدون هدف مشخص چک لیست هایی را تیک می زنند که انجام دادن آنها را جدی نمی گیرند.

مثل یک کلاف سر در گم بی انگیزه و ناامید و مایوس بدون نتیجه دور خودشان می پیچیند.

یک سوال مهم و اثر بخش را از خودمون بپرسیم  که واقعا رسالت زندگی من چیست؟

 • آیا می خواهید جزو افراد موفق دنیا باشید ؟
 • آیا می خواهید از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب و دلخواه برسید ؟ 
 • آیا می خواهید به رسالت و هدفت تان برسید ؟
 • آیا می خواهید افراد تاثیر گذار و با ارزش جامعه باشید ؟
 • آیا می خواهید به خواسته های دلتان ( مهارت های بهبود فردی، استقلال مالی و رفاه زندگی ) برسید ؟

رسالت مو را در زندگی چگونه تشخیص دهیم؟

در این مقاله چند راهکار کاربردی را نشان خواهم داد که با بکارگیری آنها برای یافتن « رسالت زندگی » برای همه انسانها لازم و از نان شب واجب تر است.

 1. ایجاد باورهای صحیح  بهمراه اشتیاق و پشتکاری
 2. صرف وقت کافی و کسب مهارت ها برای ارتقا سطح تواناییها شخصی
 3. ایجاد ارزش هم برای خود و دیگران ارائه دانسته ها به دیگران خالصانه
 4. اعتماد به خویشتن در ادامه مسیر برای رسیدن به هدف 
 5. داشتن برنامه و پایبندی به اصول و رعایت قوانین در راستای اهداف

در مرحله کشف یا شناخت رسالت، به چه سوالاتی … بر می خوریم؟ مثلا

درس بخونم یا نخونم اگر درس بخونم چه رشته ایی و در دبیرستان بخونم، دانشگاه را چه دانشگاهی و چه رشته ایی را انتخاب کنم، مهندسی چه مهندسی خوبه؟ در همه زمینه این مدل سوالات پرسیده خواهد شد. این یعنی مردد بودن مساوی است با نداشتن رسالت وقتی رسالتت رو بشناسی دیگر از دو دلی خارج  و حتی نظر دیگران برات مهم نخواهد بود و با رسالتی که پیدا کردی برای رسید به هدف مورد علاقه ات تلاش می کنی.

دوستان ما انسانها در زندگی بمانند ورزشکاری هستیم که برای رسیدن به هدفش با اشتیاق،تلاش و پشتکاری داره و اقدام میکنه، چونکه ماموریت خودش را در این راستا شناخته به تمریناتش و تواناییهایش ایمان دارد که به موفقیت می رسد. ما انسانها هم در زندگی باید به مانند آن ورزشکار موفق اول رسالتمون رو پیدا کنیم و بعد از آن با یافتن رسالت هدفی را معین کنیم با هدفگذاری به نتیجه دلخواه مان برسیم.

پیدا کردن و شناختن رسالت فردی چه نفعی برام داره؟

اولین نفعی که برامون داره اینه که همه توانمندیها و فرصت ها را قدر می دانیم و در راستای رسالت و ماموریتمان هدفگذاری انجام می دهیم یعنی هدفی را با زمان و مقدار و موقعیتی مورد نظر مان تعیین می کنیم برای رسیدن به آن هدف با برنامه ریزی دقیق و تمرکز بالا با تلاش و پشتکاری، اقدام ومداومت بدون اتلاف وقت، ناامیدی و اهمال کاری در مسیر رسیدن به هدف کم کم به هدف های کوچک کوچک دست یافته تا با کوشش و مداومت و بدون تعلل به اهداف مورد نظر برسیم.

تفاوت رسالت و شغل با مثال واقعی و ملموس

لزوما همه آدمهای که کار دارند شاید مرتبط به رسالت شان نباشد مثال واضح و تاریخی که تاریخ و آیات کتاب خدا قران کریم بسیار ساده و روان به این موضوع پرداخته، حالا برای روشن شدن موضوع  کمی در شغل و رسالت پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد صلوات و الله بررسی کنیم برای آموختن دوستان توجه کنید همان طور که همه شما میدانید شغل پیامبر اسلام چوپانی بود اما رسالت را متفاوت با شغلشان داشتند که همان پیام آور وحی از جانب پروردگار عالم به مردمان زمانش بود و همچنین وظیفه ایی چون هدایت و آگاه کردن خلق الله به یکتا پرستی و حقیقت جویی داشت.

 مثال بعدی هم خودم بعد از ۲۱ سال کار و زندگی و سابقه کاری به عنوان کارمند با مدرک کارشناسی مدیریت مدت دوسالی است که به این نتیجه رسیدم که کار کارمندی رضایت خاطرم را جذب نکرده و آن حلقه گمشده وجودم که همان وظیفه و رسالتم در زندگی است که خیلی بهش توجه نشد غافل از تواناییها گنج درونم بودم.

نتیجه:

بخاطر همین تصمیم گرفتم  اولا خودم برای یک کاری سوای کارمندی که  روتین روزمره درش موج می زد را برای خودم دست و پا کنم این تحول ذهنی سبب شد تا به جهت بهبود و ارتقاء مهارت های اصولی گفتاری و رفتاری و در مجموع توانمندیهای بهبود فردی بر روی خودم سرمایه گذاری کنم.

با توجه به شناخت رسالتم یه هدفی را برای خودم برنامه ریزی کردم که افرادی نیاز به تحول و تغییر داشته باشند بتوانم خدمات ارزشمندی با توجه به رسالتم که آموزش مهارتهای بهبود فردی است ارائه کنم تا حس و حال خوبی را در خودشان ایجاد کنند و و یاس و ناامیدی را در مسیر زندگیشان از بین ببرند همین طور شادی در سراسر زندگی روزمرشان در ارتباط با دیگران موج بزند.

بنابراین در همین راستای تلاش می کنم با آموزش مهارتهای بهبود فردی، فن بیان و سخنرانی حال دل آدمهای اهل آموزش و یادگیری از وضعیت فعلی به وضیعت مطلوب و دلخواه شان برسانم تا حال خوب و شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنند و شادی و امیدواری در همه لحظه زندگی شان موج بزند همچنین دنیای قشنگی بسازیم برای زندگی کردن… .

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :