سخنرانی و فن بیان

سخنرانی و فن بیان

-سخنرانی یعنی چه؟

مطلبی  مفید و ارزشمند که برای جمعی در یک زمان و مکان معین شده توسط فرد سخنران ارائه می شود. به عبارتی ارائه کردن نقشه راه و مطلبی  تاثیر گذار در جمع مخاطبان گفته می شود. موثرترین موارد و نکات برای یک سخنرانی برتر عبارت است از: تهیه موضوع، محتوی و آماده کردن سخنرانی، تهیه پاور پوینت با اسلایدهای خوب و ساده به جهت اجرای عالی، رعایت مهارت های فنی سخنرانی، تمرین! تمرین! تمرین!

در قرن بیست و یکم، فن سخنرانی را باید در هر مدرسه و دانشکده ای آموزش داد. در حقیقت، قبل از پیدایش کتاب ها، فن سخنرانی موضوع اصلی آموزش بود، گر چه تحت عنوان قدیمی یعنی خطابه بیان می شد. امروزه در عصر ارتباطات، باید این هنر قدیمی را زنده کرد و آن را به فن چهارم آموزش تبدیل کرد یعنی خواندن، نوشتن، علم حساب و چهارمین فن: خطابه معنای این کلمه « هنر سخن گفتن موثر» که هدف اساسی این کتاب است. کتابی که در دست دارید حاوی گام های سودمند به سوی مهارت های نوین سخنرانی هست.

فن بیان چیست؟

خوب و درست صحبت کنیم و صدایمان را موثرتر به گوش دیگران برسانیم و بدرستی کلمات را بیان کنیم.

فن بیان در حقیقت همان توان سخن گفتن در همه شرایط(زمان ، مکان ) می باشد.

فن بیان در سخنرانیبه معنای مجموعه ای از مهارت های کلامی، قواعد و تکنیک هایی است که در هنگام صحبت کردن از آن ها استفاده می شود تا بتوان بیانی عالی و گیرا داشت و مخاطب جذب گوینده شود.

در واقع فن بیان مهارت خوب حرف زدن با دیگر افراد است که باعث شکل گیری روابط مناسب می شود.

برخی از این تکنیک ها شامل :استفاده از کلمات معنادار و پر کاربرد، تاکیدها ، تغییر تن صدا در هنگام ادای جملات و کلمات و پرهیز از یک نواختی آن، متناسب بودن سرعت در صحبت کردن، سکوت ها و درنگ ها و همچنین داشتن صدایی رسا و خوب برای ادا کردن جملات است. ولی به دو دلیل ممکن است توانایی و مهارت فن بیان در سخنرانی پایین بیاید:

سخنرانی و فن بیان همانطوری از عنوان پیداست فن بیان و قدرت بیان در سخنرانی شالوده اصلی و جزو ارکان مهم در سخنرانی است. گرچه قدرت و فن بیان در همه امورات کاری وزندگی  افراد از گمترین و بالاترین اثر ارتباطی که دارد را در نظر بگیریم.

این توانایی اگردر هر شرایط خاص و موقعیت کاری و زندگی بدرستی اجرا و ارائه نشود، نتیجه خوبی و ارتباط موثر نخواهد داشت.بنابراین سخنران اگر بخواهد یک سخنرانی ایده ال و خوب ارائه کند باید از روشها و مهارتهای فن و قدرت بیان درست و اساسی و مناسب کار سخنرانی با تمرین های زیاد داشته باشد.سخنران بدون فن بیان به مانند عالم بی عمل می ماند.

سخنران خوب کیست؟

سخنران به کسی گفته می شود مطالب ارزشمند و آموزنده برای مخاطبین در جمع ارائه می کند. آن چه ما می گوییم مهم نیست، بلکه مهم نحوه گفتن است. سخنران خوب، شخصیت کاریزماتیک  است که به مخاطبین کمک کند تا تصمیم درست بگیرند. سخنران و سخنانش باید مرکز توجه باشد نه پاور پوینت و اسلایدها.

انواع سخنرانی و فن بیان

بیشترین سرمایه ای که بر روی کره زمین تلف می شود استعدادها و توانایی های استفاده نشده انسان است.همه ما این توانایی وقدرت سخنوری را داریم چونکه سخنوری یک مهارت است و همه ما قادریم این مهارت را کسب کنیم و از این هنر صحیح سخن گفتن هم در کار و زندگی خود بهره مند شویم و هم دیگران را با هنر خوب سخن گفتن بهره مند کنیم.اما راه کسب این مهارتها نیاز به تلاش ، کوشش و همت دارد.قبل از اینکه هر تحولی در زندگی ما رخ دهد، باید آن تحول در ذهن و درون ما اتفاق بیفتد.

اگر می خواهید سخنران موفق و خوبی شوید،باید از خودتان آغاز کنید و در خودتان جرئت وشهامت عبور از مسیر پر پیچ وخم زندگی را ببینید.

تمام انسان های موفق تاریخ، یک  هدفی در زندگی داشتند و با تلاش ، کوشش و همت بی پایان به آن هدف رسیده اند و نامشان جزو افراد موفق برتر در جهان به ثبت رسید.

حال ما و شما چه هدفی در این دنیا داریم امروز یک نقطه عطف در زندگی همه ما است پس امروز را در یابید !خواستن به تنهایی کافی نیست باید دست بر زانو بگذارید و برخیزید و شروع کنید وانگیزه کافی برای رسیدن به خواسته تان را تا انتهای مسیر داشته باشید.

بنابراین هر انسانی باید بتواند سخن بگوید و موفقترین انسان ها در دنیا ، سخنوران موفق هستند، لذا ما در این کتاب تلاش کردیم تا شما بزرگوار، گرامی  با سخنوری و انواع سخنرانی (speech) آشنا شوید.

آموزش سخنرانی و فن بیان

سخنرانی آموزشی در واقع همه روشها ، تکنیکها و مهارتهای و یا اطلاعات مربوط با موضوع سخنرانی به روش ساده و بومی سازی شده توسط شخص سخنران به مخاطبین به صورت کاربردی ارائه یا آموزش داده می شود.این نوع سخنرانان با آموزشهای کاربردی که ارائه می کنند در حقیقت نقشه راه را برای مخاطبین ترسیم می کنند.

سخنرانی و فن بیانانگیزشی

سخنرانان انگیزشی کسانی هستند که با سخنان خود در ذهن و دل مخاطبان انگیزه ایجاد می کنند.به مخاطب خود آموزش می دهند که چگونه می توانند با انگیزه و با قدرت در کار و زندگی خود پیش بروند.

سخنرانی و فن بیان الهام بخش

این سخنرانان کسانی هستند که با سخن خود در عمق دل انسان ها نفوذ می کنند و حس های درونی آنها را منقلب و بر انگیخته می کنند و این سخنرانان در واقع با بر انگیخته کردن روح و روان انسان ها تغییری در درون مخاطبین به وجود می آورند.

سخنرانی و فن بیان تحول برانگیز

سخنرانانی که تحول در وجود انسان ها ایجاد می کنند و کسانی هستند که می توانند تحول در دنیای یک انسان، در باور، در شخصیت، در ذهن و در وجود آن فرد ایجاد کند .

پس شما دوست عزیز برای آنکه به یک سخنران حرفه ایی و موفق تبدیل شوی بهتر است مسیر حرکت به سوی هدف را در این چهار گروه ذکر شده فوق پیدا کنی اما پیشنهادی که به شما می دهیم این است که تلاش کنید به عنوان یک  سخنران تحول آفرین باشید و رسالت فردی شما در این باشد که با محتوی سخنان تان به مخاطبان انگیزه بدهید تا تغییر و تحولی تاثیرگذار در زندگی و کارشان را ببینند.در نتیجه با تحول در زندگی یک انسان منجر به تغییر و تحول در یک جامعه خواهید شد.

سخنرانی و فن بیان بداهه

در سخرانی بداهه وقتی برای مقدمه نسیت. همان طور که از عنوان بداهه بر می آید یعنی فوری بدون فوت وقت باید سخنرانی در خصوص یک موضوع که اعلام می شود شخص سخنران برای مخاطبان ارائه کند مثلا در یک  مراسم جشن تولد یکی از مشاهیر دعوت شده ایم و بر گزار کننده مراسم برای سخنرانی روی صحن دعوت می کند در نتیجه در همچنین مواقع باید خاطره و یا چند ویژگی مهم از آن شخص را به یاد داریم برای مخاطبان به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ارائه کنیم.

ویژگی های سخنرانی بداهه

معمولا سخنرانی بداهه دارای مشخصاتی هستند. همه آن ها غیر تخصصی بوده یعنی کسی از شما در سخنرانی بداهه انتظار ندارد که در خصوص موضوعی تخصصی صحبت کنید . این نوع سخنرانیها عموما جنبه معرفی، گزارشی و یا سرگرمی دارند. همچنین این سخنرانیها ویژگی مهم دیگری دارد این است که در زمان زیادی نخواهد بود معمولا این نوع سخنرانی ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر نیست.

اقدامک:

برای اینکه سخنران در هر زمان و شرایطی برای سخنرانی بداهه آمادگی لازم را داشته باشد باید تمرین  زیاد سخنرانی      و مطالعات فراوانی به روز در زمینه مختلف داشته و مهارت های فن بیان و کلام در   تمرینات بکارگیرد و بدرستی کسب        کند.

تا بتواند از پس سخنرانی بداهه که زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه است بر آید.

این نوع سخنرانیها عموما جنبه معرفی، گزارشی و یا سرگرمی دارند.

برای این کار نیاز است که در هنگام تمرین کردن سخنرانی با مهارتهای آموخته شده(با ضبط فایلهای تمرینی صوتی وتصویری ) فرد سخنران برای بداهه گویی، صحبتها و سخنرانی های بداهه بسیار مهارت کسب کند.

سخنرانی و فن بیان در استاد و معلم

سخنرانی چه کاربردی دارد؟

سخنرانی  ، استاد و معلم: یقینا شما هم مثل من فکر می کنید همه معلمان، مدرسان و استادان از ویژگیهای اصلی و شاخص که بر دیگران برتری دارند همین داشتن مهارتهای سخن و سخنوری است.معلم و استادی که از هنر سخنوری کم بهره و یا بی بهره باشد در حقیقت در بعضی موارد در سطح جامعه بر می خوریم با چنین آدمها،معضلاتی در آن کلاس و جلسه و سمینار و در مجموع جامعه (دور و برشان) ایجاد می کنند.این گونه معلمان و استادان در وهله اول باید مهارتها سخنوری را در خودشان ارتقاء بدهند.تا بتوانند به دیگران این مهارتها صحیح را بیا موزند.

براستی معلم و استادی که هنر سخنوری نداشته باشد به لحاظ ارزشی در جایگاه معلم و استاد نباید قرار بگیرد. چونکه نه تنها ارزش اضافه نمی کند بلکه وقت و عمر گرانبهای مخاطب را تلف میکند.

مثال: خودم خاطره ایی در خصوص نداشتن بیان از یک معلم در سال های ۱۳۷۱مربوط به دوره دبیرستان حدودا ۲۶ سال پیش معلمی که دوره عالی دانشگاه را گذرانده بود نمی توانست آن مطلب درسی را بدرستی ارائه کند. چندین مرحله در پای تخته اقدام به درس داد به روش خودش می کرد که خودش هم از ارائه کردن رضایت نداشت و حتی با استرس و اضطراب به همراه سرخ شدن ها و لکنت زبان شدید مواجه می شد.

به همین دلیل دیگر تدریس را عملا تبدیل کرد به رو خوانی از کتاب درسی که در واقع با نبود آن معلم این کار هم انجام می شد. صحنه خوشایندی از آن کلاس و آن معلم نه در خاطر من بلکه در خاطر همان معلم ودیگر همکلاسی هایمان به جا نمانده بود چونکه بعداز سال ها هر وقتی بچه های همکلاسی با یکدیگر ملاقات می کردند حتما باید از آن معلم تکه کلامی را یادآوری می کردند. مثلا در یک جمله کلمات «به اصطلاح» و «فی الواقع» زیاد بکار می برد.

سخنرانی و فن بیان با هر زبان و نژادی دیگر

سخنرانی و ارزشمندی

سخن درست و صحیح، که از زبان هر انسانی بر آید ،دارای ارزش است. سخنران در هر کجای این کره خاکی باشد و اهل هر ادیانی و مکتبی، از هرطوایف و سلایقی که باشد چونکه سخنران با صلابت و ماهری است با آموزش دادن حداقل یکی از مهارتهای درست و تاثیر گذار در همه امور به انسان های دیگر سبب می شود تا جامعه ایی زیباتر با معنا تر و شایسته برای زندگی بهتر داشته باشیم.

سخنران بخاطر رسالت و ماموریتی که دارد یعنی با آگاهی دادن به مخاطبان و انسان های دیگر در هر زمینه ایی مخصوصا مهارت های بهبود روابط فردی ، گروهی و اجتماعی و مهارت های بهبود زندگی و مهارت های فروش دارای ارزش و احترام هستند.

چون که سخنران موفق و موثر و بروز با دنیای آموزش ، تعلیم  و مهارت های سالم و سازنده  سر کار دارد. مانند یک واعظ دینی در ماه محرم پای منبر ایشان نشسته بودم که از سخنان ارزشمندشان در خصوص چرایی و چگونگی به شهادت رسیدن امام حسین علیه السلام و فرزندان و یاران شان و همچنین فلسفه عاشورایی و اسارت اسرای بمدت ۴۰ دقیقه همه مخاطبین را با سخنان درست بجا و با ارزش در جایشان میخ کوب کرده بود.

همه با دقت زیاد به سخنان ایشان گوش می دادند و سکوت همه جا را فرا گرفته بود فقط و فقط صدای آن واعظ دینی بود که با تن صدای بالا و پایینش اشک همه مخاطبین را جاری و در وجودشان اثر می گذاشت.

مدرس فن بیان، سخنرانی و مهارت های ارتباطی در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :