اصول سخنرانی

صحبت کردن اصولی
سخنرانی کردن

سخنرانی یعنی چه؟

مطلبی  مفید و ارزشمند که برای جمعی در یک زمان و مکان معین شده توسط فرد سخنران ارائه می شود. به عبارتی ارائه کردن نقشه راه و مطلبی  تاثیر گذار در جمع مخاطبان گفته می شود. موثرترین موارد و نکات برای یک سخنرانی برتر عبارت است از: تهیه موضوع، محتوی و آماده کردن سخنرانی، تهیه پاور پوینت با اسلایدهای خوب و ساده به جهت اجرای عالی، رعایت مهارت های فنی سخنرانی، تمرین! تمرین! تمرین!

صحبت کردن
سخنران و سخنرانی

سخنران کیست؟

سخنران به کسی گفته می شود که مطلب مفید و ارزشمندی که به عنوان محتوای آماده کرده به روش درست و با مهارت های ارائه سخنرانی به صورت جذاب و دلنشین به گوش مخاطبان برساند.

در قرن بیست و یکم، فن سخنرانی را باید در هر مدرسه و دانشکده ای آموزش داد. در حقیقت، قبل از پیدایش کتاب ها، فن سخنرانی موضوع اصلی آموزش بود، گر چه تحت عنوان قدیمی یعنی خطابه بیان می شد. امروزه در عصر ارتباطات، باید این هنر قدیمی را زنده کرد و آن را به فن چهارم آموزش تبدیل کرد یعنی خواندن، نوشتن، علم حساب و چهارمین فن: خطابه معنای این کلمه « هنر سخن گفتن موثر» که هدف اساسی این کتاب است. کتابی که در دست دارید حاوی گام های سودمند به سوی مهارت های نوین سخنرانی هست.

فن بیان چیست؟

خوب و درست صحبت کنیم و صدایمان را موثرتر به گوش دیگران برسانیم و بدرستی کلمات را بیان کنیم.

فن بیان در حقیقت همان توان سخن گفتن در همه شرایط(زمان ، مکان ) می باشد.

فن بیان چه چیزی نیست؟!

 • فن بیان پر حرفی نیست
 • فن بیان لزوماً حاضرجوابی نیست
 • فن بیان لزوماً خوش صدا بودن نیست

فن بیان فقط تکنیک نیست

صحبت کردن به شیوه صحیح
فن بیان و سخنرانی

فن بیان در سخنرانیبه معنای مجموعه ای از مهارت های کلامی و غیر کلامی و قواعدی است که در هنگام صحبت کردن از آن ها استفاده می شود تا بتوان بیانی عالی و جذاب داشت و مخاطب جذب گوینده شود.

در واقع فن بیان مهارت خوب حرف زدن با دیگر افراد است که باعث شکل گیری روابط مناسب می شود.

برخی از این تکنیک ها شامل :استفاده از کلمات معنادار و پر کاربرد، تاکیدها ، تغییر تن صدا در هنگام ادای جملات و کلمات و پرهیز از یک نواختی آن، متناسب بودن سرعت در صحبت کردن، سکوت ها و درنگ ها و همچنین داشتن صدایی رسا و خوب برای ادا کردن جملات است. ولی به دو دلیل ممکن است توانایی و مهارت فن بیان در سخنرانی پایین بیاید:

سخنرانی و فن بیان همانطوری از عنوان پیداست فن بیان و قدرت بیان در سخنرانی شالوده اصلی و جزو ارکان مهم در سخنرانی است. گرچه قدرت و فن بیان در همه امورات کاری وزندگی  افراد از گمترین و بالاترین اثر ارتباطی که دارد را در نظر بگیریم.

این توانایی اگردر هر شرایط خاص و موقعیت کاری و زندگی بدرستی اجرا و ارائه نشود، نتیجه خوبی و ارتباط موثر نخواهد داشت.بنابراین سخنران اگر بخواهد یک سخنرانی ایده ال و خوب ارائه کند باید از روشها و مهارتهای فن و قدرت بیان درست و اساسی و مناسب کار سخنرانی با تمرین های زیاد داشته باشد.سخنران بدون فن بیان به مانند عالم بی عمل می ماند.

راهکارهای ساده و کاربردی برای تقویت فن بیان و سخنرانی

 1. واضح، گویا و شمرده صحبت کنید
 2. بدون ترس و استرس، با اعتماد به نفس بالا حرف بزنید
 3. با میل و اشتیاق صحبت کنید
 4. آنچه می گوید خودتان اعتقاد و باور داشته باشید
 5. خودستایی را کنار بگذارید
 6. از صدایتان به شیوه اصولی بهره مند شوید
 7. توجه کامل به راه رفتن، ایستادن و نشستن تان داشته باشید
 8. مراقب زیر و بم صدایتان باشید
 9. از هر نظر خودتان را آماده کنید
 10. پوشش مناسب داشته باشید
 11. بدون آمادگی خواندن را شروع کنید( بداهه گویی )
 12. تمرین و تمرین و تکرار کنید
 13. لبخند بزنید تا شادی از چهره تان نمایان گردد
 14. آرام باشید با آرامش به انجام کار بپردازید
 15. با هدف باشید
 16. مرتب و منظم باشید
 17. تمرکز داشته باشید

سخنران خوب کیست؟

سخنران به کسی گفته می شود مطالب ارزشمند و آموزنده برای مخاطبین در جمع ارائه می کند. آن چه ما می گوییم مهم نیست، بلکه مهم نحوه گفتن است. سخنران خوب، شخصیت کاریزماتیک  است که به مخاطبین کمک کند تا تصمیم درست بگیرند. سخنران و سخنانش باید مرکز توجه باشد نه پاور پوینت و اسلایدها.

شخصیت کاریزماتیک
کاریزماتیک

انواع سخنرانی و فن بیان

بیشترین سرمایه ای که بر روی کره زمین تلف می شود استعدادها و توانایی های استفاده نشده انسان است.همه ما این توانایی وقدرت سخنوری را داریم چونکه سخنوری یک مهارت است و همه ما قادریم این مهارت را کسب کنیم و از این هنر صحیح سخن گفتن هم در کار و زندگی خود بهره مند شویم و هم دیگران را با هنر خوب سخن گفتن بهره مند کنیم.اما راه کسب این مهارتها نیاز به تلاش ، کوشش و همت دارد.قبل از اینکه هر تحولی در زندگی ما رخ دهد، باید آن تحول در ذهن و درون ما اتفاق بیفتد.

اگر می خواهید سخنران موفق و خوبی شوید،باید از خودتان آغاز کنید و در خودتان جرئت وشهامت عبور از مسیر پر پیچ وخم زندگی را ببینید.

تمام انسان های موفق تاریخ، یک  هدفی در زندگی داشتند و با تلاش ، کوشش و همت بی پایان به آن هدف رسیده اند و نامشان جزو افراد موفق برتر در جهان به ثبت رسید.

حال ما و شما چه هدفی در این دنیا داریم امروز یک نقطه عطف در زندگی همه ما است پس امروز را در یابید !خواستن به تنهایی کافی نیست باید دست بر زانو بگذارید و برخیزید و شروع کنید وانگیزه کافی برای رسیدن به خواسته تان را تا انتهای مسیر داشته باشید.

بنابراین هر انسانی باید بتواند سخن بگوید و موفقترین انسان ها در دنیا ، سخنوران موفق هستند، لذا ما در این کتاب تلاش کردیم تا شما بزرگوار، گرامی  با سخنوری و انواع سخنرانی (speech) آشنا شوید.

یادگیری سخنرانی و فن بیان

سخنرانی آموزشی در واقع همه روشها ، تکنیکها و مهارتهای و یا اطلاعات مربوط با موضوع سخنرانی به روش ساده و بومی سازی شده توسط شخص سخنران به مخاطبین به صورت کاربردی ارائه یا آموزش داده می شود.این نوع سخنرانان با آموزشهای کاربردی که ارائه می کنند در حقیقت نقشه راه را برای مخاطبین ترسیم می کنند.

سخنرانی و فن بیان انگیزشی

سخنرانان انگیزشی کسانی هستند که با سخنان خود در ذهن و دل مخاطبان انگیزه ایجاد می کنند.به مخاطب خود آموزش می دهند که چگونه می توانند با انگیزه و با قدرت در کار و زندگی خود پیش بروند.

سخنرانی و فن بیان الهام بخش

این سخنرانان کسانی هستند که با سخن خود در عمق دل انسان ها نفوذ می کنند و حس های درونی آنها را منقلب و بر انگیخته می کنند و این سخنرانان در واقع با بر انگیخته کردن روح و روان انسان ها تغییری در درون مخاطبین به وجود می آورند.

صحبت کردن در جمع
سخنرانی الهام بخش

سخنرانی و فن بیان تحول برانگیز

سخنرانانی که تحول در وجود انسان ها ایجاد می کنند و کسانی هستند که می توانند تحول در دنیای یک انسان، در باور، در شخصیت، در ذهن و در وجود آن فرد ایجاد کند .

تحول بر انگیز
سخنرانی انگیزشی

پس شما دوست عزیز برای آنکه به یک سخنران حرفه ایی و موفق تبدیل شوی بهتر است مسیر حرکت به سوی هدف را در این چهار گروه ذکر شده فوق پیدا کنی اما پیشنهادی که به شما می دهیم این است که تلاش کنید به عنوان یک  سخنران تحول آفرین باشید و رسالت فردی شما در این باشد که با محتوی سخنان تان به مخاطبان انگیزه بدهید تا تغییر و تحولی تاثیرگذار در زندگی و کارشان را ببینند.در نتیجه با تحول در زندگی یک انسان منجر به تغییر و تحول در یک جامعه خواهید شد.

سخنرانی و فن بیان بداهه

در سخرانی بداهه وقتی برای مقدمه نسیت. همان طور که از عنوان بداهه بر می آید یعنی فوری بدون فوت وقت باید سخنرانی در خصوص یک موضوع که اعلام می شود شخص سخنران برای مخاطبان ارائه کند مثلا در یک  مراسم جشن تولد یکی از مشاهیر دعوت شده ایم و بر گزار کننده مراسم برای سخنرانی روی صحن دعوت می کند در نتیجه در همچنین مواقع باید خاطره و یا چند ویژگی مهم از آن شخص را به یاد داریم برای مخاطبان به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ارائه کنیم.

ویژگی های سخنرانی بداهه

معمولا سخنرانی بداهه دارای مشخصاتی هستند. همه آن ها غیر تخصصی بوده یعنی کسی از شما در سخنرانی بداهه انتظار ندارد که در خصوص موضوعی تخصصی صحبت کنید . این نوع سخنرانیها عموما جنبه معرفی، گزارشی و یا سرگرمی دارند. همچنین این سخنرانیها ویژگی مهم دیگری دارد این است که در زمان زیادی نخواهد بود معمولا این نوع سخنرانی ۵ الی ۱۰ دقیقه بیشتر نیست.

اقدامک:

برای اینکه سخنران در هر زمان و شرایطی برای سخنرانی بداهه آمادگی لازم را داشته باشد باید تمرین  زیاد سخنرانی و مطالعات فراوانی به روز در زمینه مختلف داشته و مهارت های فن بیان و کلام در تمرینات بکارگیرد و بدرستی کسب کند.

تا بتواند از پس سخنرانی بداهه که زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه است بر آید.
این نوع سخنرانیها عموما جنبه معرفی، گزارشی و یا سرگرمی دارند.

برای این کار نیاز است که در هنگام تمرین کردن سخنرانی با مهارتهای آموخته شده(با ضبط فایلهای تمرینی صوتی وتصویری ) فرد سخنران برای بداهه گویی، صحبتها و سخنرانی های بداهه بسیار مهارت کسب کند.

سخنرانی چه کاربردی دارد؟

سخنرانی، استاد و معلم: یقینا شما هم مثل من فکر می کنید همه معلمان، مدرسان و استادان از ویژگیهای اصلی و شاخص که بر دیگران برتری دارند همین داشتن مهارتهای سخن و سخنوری است.معلم و استادی که از هنر سخنوری کم بهره و یا بی بهره باشد در حقیقت در بعضی موارد در سطح جامعه بر می خوریم با چنین آدمها،معضلاتی در آن کلاس و جلسه و سمینار و در مجموع جامعه (دور و برشان) ایجاد می کنند.این گونه معلمان و استادان در وهله اول باید مهارتها سخنوری را در خودشان ارتقاء بدهند.تا بتوانند به دیگران این مهارتها صحیح را بیا موزند.

براستی معلم و استادی که هنر سخنوری نداشته باشد به لحاظ ارزشی در جایگاه معلم و استاد نباید قرار بگیرد. چونکه نه تنها ارزش اضافه نمی کند بلکه وقت و عمر گرانبهای مخاطب را تلف میکند.

مثال: خودم خاطره ایی در خصوص نداشتن بیان از یک معلم در سال های ۱۳۷۱مربوط به دوره دبیرستان حدودا ۲۶ سال پیش معلمی که دوره عالی دانشگاه را گذرانده بود نمی توانست آن مطلب درسی را بدرستی ارائه کند. چندین مرحله در پای تخته اقدام به درس داد به روش خودش می کرد که خودش هم از ارائه کردن رضایت نداشت و حتی با استرس و اضطراب به همراه سرخ شدن ها و لکنت زبان شدید مواجه می شد.

به همین دلیل دیگر تدریس را عملا تبدیل کرد به رو خوانی از کتاب درسی که در واقع با نبود آن معلم این کار هم انجام می شد. صحنه خوشایندی از آن کلاس و آن معلم نه در خاطر من بلکه در خاطر همان معلم ودیگر همکلاسی هایمان به جا نمانده بود چونکه بعداز سال ها هر وقتی بچه های همکلاسی با یکدیگر ملاقات می کردند حتما باید از آن معلم تکه کلامی را یادآوری می کردند. مثلا در یک جمله کلمات «به اصطلاح» و «فی الواقع» زیاد بکار می برد.

سخنرانی و فن بیان با هر زبان و نژادی دیگر

سخنرانی و ارزشمندی

سخن درست و صحیح، که از زبان هر انسانی بر آید ،دارای ارزش است. سخنران در هر کجای این کره خاکی باشد و اهل هر ادیانی و مکتبی، از هرطوایف و سلایقی که باشد چونکه سخنران با صلابت و ماهری است با آموزش دادن حداقل یکی از مهارتهای درست و تاثیر گذار در همه امور به انسان های دیگر سبب می شود تا جامعه ایی زیباتر با معنا تر و شایسته برای زندگی بهتر داشته باشیم.

سخنران بخاطر رسالت و ماموریتی که دارد یعنی با آگاهی دادن به مخاطبان و انسان های دیگر در هر زمینه ایی مخصوصا مهارت های بهبود روابط فردی ، گروهی و اجتماعی و مهارت های بهبود زندگی و مهارت های فروش دارای ارزش و احترام هستند.

چون که سخنران موفق و موثر و بروز با دنیای آموزش ، تعلیم  و مهارت های سالم و سازنده  سر کار دارد. مانند یک واعظ دینی در ماه محرم پای منبر ایشان نشسته بودم که از سخنان ارزشمندشان در خصوص چرایی و چگونگی به شهادت رسیدن امام حسین علیه السلام و فرزندان و یاران شان و همچنین فلسفه عاشورایی و اسارت اسرای بمدت ۴۰ دقیقه همه مخاطبین را با سخنان درست بجا و با ارزش در جایشان میخ کوب کرده بود.

همه با دقت زیاد به سخنان ایشان گوش می دادند و سکوت همه جا را فرا گرفته بود فقط و فقط صدای آن واعظ دینی بود که با تن صدای بالا و پایینش اشک همه مخاطبین را جاری و در وجودشان اثر می گذاشت.

اصول سخنوری

چند اصل سخنوری که سخنران باید رعایت کند:

اصل اول سخنوری : گوش دادن صحیح و بهتر از گفتن  ( نه فقط  شنیدن )

اصل درست گوش دادن بسیار مفید و موثر است که سخنران حرفه ایی بدون شک با این توانایی بیشترین بهره را می برد. بنابراین بسیار مهم است قبل از هر چیز شروع به  تقویت حس شنوایی گوش هامان بکنیم. پس گوش دادن از تواناییهایست که سخنران باید جدی بگیرد.

اصل دوم سخنوری : همگامی ارتباطات کلامی و غیر کلامی

در این اصل سخنران در ارتباطش با مخاطبین ازارتباط کلامی که به بیان با زبانش صورت می گیرد، بطور مثال ادا کردن کلمات و صدا و لحن و … و غیر کلامی به صورت رفتاری مانند حالات سر و صورت، دست و بدن و پوشش، ارتباط چشمی، زبان بدن غیره به نحو احسن و همگام استفاده کند.

در غیر این صورت باسختی و صرف زمان زیاد و یا اصلا نتواند ارتباط موثری با مخاطبانش بر قرار کند بنابراین رعایت این اصل حائز اهمیت است.

اصل سوم سخنوری : داشتن صدایی واضح ، رسا و گویا

اصل چهارم سخنوری : تسلط کلامی کافی و داشتن دایره کلمات و لغات

اصل پنجم سخنوری : داشتن اعتماد به نفس بالا و خود باوری است

اصل ششم سخنوری : باز خورد گرفتن از مخاطبین یا فیدبک دادن مخاطبان

پیش از اشاره به این موضوع، ترجیح می‌دهم شما را با مراحل و درجات یادگیری از نظر دانشمند صاحب نام حوزه آموزش و یادگیری، «بنجامین بلوم» آشنا کنم. زیرا این موضوع کمک می کند تا خیلی بهتر مقوله یادگیری اصول سخنوری و فن بیان را تمرین کنیم.

پر انرژی و با قدرت
اعتماد به نفس قوی

بلوم در کتاب طبقه بندی اهداف آموزشی خود بیان می‌کند که یادگیری ۶ مرحله دارد و این مراحل به ترتیب توانایی‌ها، به شرح زیر هستند:

 1. دانش: توانایی یادآوری
 2. فهمیدن: توانایی درک
 3. به کار بستن: توانایی استفاده از مفاهیم در موقعیت‌های واقعی
 4. تحلیل: توانایی بیان سلسله مراتب و تجزیه اجزا
 5. ترکیب: توانایی کنار هم گذاشتن عناصر و اجزا برای ایجاد یک کل
 6. ارزشیابی: توانایی داوری در مورد ارزش مطالب و روش‌ها برای مقاصد معیّن

همانطور که می‌بینید ارزشیابی در بالاترین پله قرار گرفته است و این به آن معنی است که اگر شما بتوانید موضوعی را به درستی ارزیابی نمایید، بدون شک به درک بالایی از آن دست یافتید.

اصل هفتم سخنوری : میل و اشتیاق سوزان و پشتکار داشتن

در این مسیر به مانند هر کاری با یک بار و یا چند بار شاید جواب مورد دلخواه بدست نیاید در اینجا آن میل و علاقه و پشتکاری سبب رها کردن و دست کشیدن سخنران از سخنوریش نمی شود.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :