سخنران خوب چه ویژگیهایی دارد؟

سخنران خوب چه ویژگیهایی دارد؟

بهترین سخنرانان در هر گروه چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای  ویژگی های مهمی دارند: در این مقاله می خواهیم در مورد سخنران خوب چه ویژگی هایی دارد صحبت بکنیم. تا ویژگی های یک سخنران خوب را در خودتان قوی بکنید.

از ویژگی های مهم یک سخنران خوب

_اعتماد به نفس بالایی دارد

در صحبت کردن با رعایت همه مهارت ها بدرستی و بدون هیچ گونه استرس و اضطرابی  به سخن گفتن و صحبت کردن می پردازد. با رعایت این روش مخاطب از سخنران کلمات تکراری و جملات بی ربط کمتر یا اصلا نمی شنود و صحبت ها و سخنان سخنران توجه خواهد کرد. در این بخش شخص سخنران با داشتن اعتماد به نفس و مهارت های بیان می تواند به آرامی و تمرکز با کلمات درست جمله های مناسب ساخته تقدیم مخاطبین عزیز می کند .

سخنران خوب در تمرین کردن

_  وقتی را برای تمرین کردن می گذارد

یک سخران برای اینکه یک سخنرانی خوب و بی نقصی را ارائه کند باید برای یک سخنرانی یک ساعته حداقل ده ساعت تمرین داشته باشد. سخنرانان حرفه ایی این کارها را انجام داده اند که شهرت جهانی پیدا کرده اند مثلا آقای برایان تریسی و آقای تی جی واکر وهمچنین آقایان بهرام پور ، عرشیان فر و دیگر سخنرانان ایران زمین این عمل تمرین را خودشان انجام داده اند که به مهارت های بالایی در صحبت کردن و سخنرانی رسیده اند.

سخنران خوب در آغاز سخنرانی

ویژگی دیگر یک سحنران ماهر و خوب

از آغاز سخنرانی تا پایان سخنرانی یکسره حرف نزند

سخنران حرفه ایی در بین سخنرانیها در مدت زمان بیست دقیقه ازفرمول سوال و پاسخ با مخاطبان برای تاثیر پذیری مطالبش در مخاطبینش استفاده می کند با این روش هم به خودش که از یکسره حرف زدن و هم به مخاطبین که یکسره گوش دادن، استراحت می دهد و با این حرکت توجه مخاطب جلب می شود از خواب رفتن و یا بی توجهی جلو گیری می کند. از روش های مختلف برای استراحت دادن به مخاطب و به خودش تا احساس خستگی دست ندهد «که به صحبت های سخنران توجه نکند» باید استفاده کند.

سخنران خوب در سکوت به موقع

_  سکوت در برنامه اش داشته باشد

عمل سکوت کردن در بعضی وقتها برای برخی سخنرانان پیش می آید که ترس واسترس بر ایشان غلبه می کند به دلیل تمرین کم و هر دلیل دیگر، در چنین مواقعی بجای حرف زدن، سکوت پیشه کند بهترین کار، فقط برای ۱۵ الی ۳۰ ثانیه سکوت کند. اتفاقا اگر بتواند سکوت کند ارزش بیشتری دارد تا اینکه یکسره به حرف زدن بپردازد و بی ربط دنبال کلماتی بگردد که بخواهد حرفی بزند.

این کار بیهود ه ای است و نه تنها هیچ اثر مثبتی نداردبلکه اثرات منفی خواهد گذاشت. پس بهترین کار فقط سکوت است. البته یک چنین اتفاقی برای من در سخنرانی اولم رخ داده بود و تمام انرژیم را از دست داده بودم صدایم به لرزه افتاده بود لب هایم بهم چسبیده و دهانم

خشک شد حتی صدایم در نمی آمد در آن هنگام بود که به اندازه ۳۰ ثانیه سکوت اختیار کردم و کمی آب نوشیدم تا تونستم یکبار دیگر انرژی بگیرم و ادامه سخنرانی بپردازم.

سخنران خوب در انرژی داشتن

_  پر انرژی و با نشاط

فرد سخنران برای زمان سخنرانی باید با نشاط و پرانرژی باشد و تمرکزش فقطبه مطالب و ارائه درست آنها با روحیه شاد باشد. اگر مسئله ایی یا مشکلیشخص سخنران داشته باشد بهتر است بر روی سن نرود یا اگر می رود نبایدجوری رفتار کند که دیگران خبردار شوند و حس نا خوشایندی را در جلسه سخنرانی بگستراند.

آن ها در مکالمه های سر شار از شور و اشتیاق با مخاطبان شان شرکت می کنند. آن ها صمیمی، مهربان و دوست داشتنی هستند، از بودن در کنار مخاطبان خوشحال می شوند و از تبادل ایده هایشان با افرادی که با آن ها مثل دوست یا همکار برخورد می کنند لذت می برند.

سخنران خوب چه ویژگی دارد

_

سخنران خوب قبل از سخنرانی

قبل از سخنرانی سخنران آب فراوان بنوشد

در هنگام سخنرانی بسیار مهم است که آب بدتان کم نشود، بویژه اگر عرق زیاد می کنید. از ذست دادن آب بدن باعث افزایش استرس و پایین آمدن کارآیی حافظه می شود و شما در انتخاب لغات دچار مشکل می کند.به همین دلیل، نوشیدن آب فراوان قبل از سخنرانی بسیار موثر است. حتما یک باطری آب به همراه داشته باشید.

سخنران خوب در حرکات

_  حرکات آرام در سخنرانی

در زمان سخنرانی به آرامی با ارتباط چشمی به مخاطبین به سمت چپ و راست بروید با این حرکت چشم مخاطب هم حرکت می کند.هیچ وقت در یک جا نایستید، تریبون را نگیرید و سعی در ایستادن در کنار آن نداشته باشید. با آرامی حرکت کردن سبب تحرک پاها و کل بدن می شود خون هم براحتی به جریان می افتد. و گاهی یک یا دو قدم به سمت حاضران بردارید و صدای تان را بلند کنید و کلام تان را با تاکید فراوان بیان کنید.

   اقدامک:

   ویژگی های زیادی برای یک سخنران خوب بودن هست

من در این کتاب به چهار تا از برترین آنها اشاره  می کنم

  1. با میل، اشتیاق و عزم جدی شروع بکار کنیم.
  2. باید دقیقا بدانیم درباره چه موضوعی می خواهیم حرف بزنیم.
  3. با شجاعت و اعتماد به نفس سخنرانی کنیم.
  4. آخرین و مهمترین نکته تمرین! تمرین! تمرین!

لطفا،این راهکارهای کاربردی بعد مطالعه بکار گرفته شود.

good speaker

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :