شخصیت کاریز ماتیک چه شخصیتی است؟

شخصیت کاریز ماتیک چه شخصیتی است؟

شخصیت کاریزماتیک چگونه شخصیتی است؟

شخصیت کاریزماتیک

چرا شخصیت کاریزماتیک؟

کاریزما به چه کسی گفته می شود؟

کاریزما اصطلاحا به کسی گفته می شود که دارای قدرت رهبری باشد.این افراد با استفاده از نیروی توانایی شخصی خود می توانند تاثیر عمیق و استثنایی بر پیروان خود بگذارند.

این تیپ آدم ها با توجه به توانایی شخصی که در خود دارند بسیار تاثیر گذار در افراد گروهشان و یا در آن رشته ورزشی و یا افراد دور و برشان خواهند بود.

رهبری کاریزماتیک یا رهبری مبتنی بر جاذبه ی استثنایی به گونه ای است که توانایی ها صرفا از نیروی شخصیت و تعهد فرد سر چشمه می گیرند.

در مبحث سخنرانی، متقاعد ساختن مخاطب فرآیندی مهم و استراتژیک است و با توجه به این که ترغیب کردن دیگران به انجام کاری که در این مورد، شامل ترغیب کردن مخاطب به گوش دادن به سخنرانی است، فعالیتی پیچیده می باشد و قابل تبدیل به فرمول ها و تکنیک های ساده نیست، مطمئنا نمی توان انتظار داشت که با خواندن چند کتاب و مقاله، اسرار و رازهای جادویی تسخیر قلب ها فر گرفته شود، ولی اگر اصول آن را فرا گرفته و با فراست آن ها را به کار ببندید، قادر خواهید بود در ذهن و قلب شنوندگان بیش تر نفوذ کنید.

از آن جایی که متقاعد ساختن ، به تغییر باور و نگرش افراد مرتبط می شود، عوامل مختلفی در آن تاثیر می گذارد که در این مبحث به یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در فرآیند ترغیب که اعتبار است پرداخته می شود:

شخصیت کاریزماتیک چگونه شخصیتی است؟

را شخصیت کاریزماتیک؟

_ عوامل موثر در ایجاد اعتبار:

اعتبار در واقع سنگ بنای ترغیب است و عوامل متعددی بر اعتبار سخنران تاثیر می گذارد؛ برای مثال می توان به عواملی از جمله رفتار اجتماعی، جاذبه ی شخصیتی، مشابهت دیدگاه بین سخنران و مخاطبان اشاره کرد.علاوه بر موارد یاد شده اعتبار سخنران تحت تاثیر دو عامل مهم قرار می گیرد که عبارتند از:

*صلاحیت: مخاطبان چگونه متوجه فراست، مهارت و دانش سخنران در مورد موضوع مورد بحث می شوند و او را به عنوان متخصص می پذیرند.

*شخصیت : بدان معناست که شنوندگان چگونه متوجه حسن نیت و درست کاری یک سخنران می شوند و به او اعتماد می کنند و هر قدر در این دو زمینه به نتیجه مثبت ترس برسند، گفته ها و سخنان او را بیش تر می پذیرند.

همان گونه که گفته شد، برای این که شنوندگان نظرات شما را بپذیرند، باید از صلاحیت و تخصص لازم بر خوردار بوده و شخصیت تان به گونه ای باشد که به شما اعتماد کنند. فرمول ساده ی زیر، راهکار قدرتمندی برای ایجاد اعتبار است:

تخصص+اعتماد=اعتبار

اعتماد: در واقع برای تقویت اعتبار باید زمینه های اعتماد دیگران به خود را افزایش داده و از نظر آن ها شخص متخصصی باشید. وقتی شنوندگان به شما اعتماد می کنند، شما را به عنوان فردی صادق و درستکار می پذیرند و می دانند که به آن ها و منافع شأن احترام می گذارید.

که متعاقبا این موضوع باعث می شود راحت تر دیدگاه های شما را بپذیرند.

تخصص : داشتن دانش و تخصص در خصوص موضوع مورد نظر، همانند اعتماد به اعتبار شما کمک می کند.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. pingback چکونه باید با دیگران ارتباط بگیریم؟ - قاسمی