شگفتی های مغز

شگفتی های مغز
شگفتیها و توانمندیهای مغز
شگفتیهای مغز

عناوین اصلی مقاله « شگفتی های مغز انسان » بشرح ذیل :

 • شگفتی‌های مغز انسان
 • بررسی کلی مغز انسان  
 • آنچه درباره مغز انسان باید بذانیم
 • توانمندیهای خارق العاده مغز انسان
 • مغز و موفقیت
 • دو نیمکره مغز
 • تقسیم ‌بندی اول مغز
 • نیم کره چپ
 • نیم کره راست
 • نقسیم بندی دوم مغز
 • ضمیر یا ذهن خودآگاه
 • ضمیر یا ذهن نیمه آگاه
 • ضمیر یا ذهن ناخودآگاه
 • تفاوت ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه
 • مهم‌ترین تفاوت‌های ذهن خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه
 • شگفتی های عجیب ذهن
 • | مغز و سیستم عصبی
 • |بخش های اصلی مغز
 • نورون چیست و دستگاه عصبی انسانها چگونه کار می کند؟
 • اجزای تشکیل دهنده نورون ها

شگفتی‌های مغز انسان

تمام دانشمندان جهان معتقدند که بزرگ‌ترین و خارق‌العاده‌ترین آفریده‌ی خداوند و مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مخلوق در تمام هستی «مغز انسان» است که انسان به علت وجود قدرت بی‌نظیر آن، بر تمام موجودات جهان برتری پیدا کرده است. دراین مقاله قصد دارم شما خواننده محترم را با کارکرد مغزتان بر حسب مطالعات صورت
گرفته آشنا کنم.  پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

مغز فرمانده‌ی کل بدن است و کارش کنترل تمام اندام‌های حسی ( حوای پنجگانه : بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه ) و غیر حسی ( تنظیم فشار خون، نفس کشیدن و … ) و حفظ زندگی انسان است و حتی کارها غیر ارادی مثل گرسنگی، تشنگی، ترس، استرس، اضطراب، غم و شادی، تنظیم فشار خون و تنفس.

در مورد اهمیت مغز همین بس که انسان بدون وجود هر عضوی از بدنش تقریباً می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد، مثلاً بدون چشم، گوش، دست، پا و… . همچنین برای بسیاری از اندام‌ها و حتی اعضای مهمی مثل قلب نیز می‌توان از علم پزشکی بهره برده و از اعضای پیوندی یا مصنوعی استفاده کرد؛ اما بدون مغز حتی یک لحظه هم نمی‌توان زنده ماند و مغز پیوندی یا مصنوعی نیز وجود ندارد!

دانشمندان با وجود پیشرفت‌های علمی فراوان هنوز نتوانسته‌اند حتی قسمت بسیار کوچکی از مغز انسان را بسازند، زیرا توانایی خلق این مغز شگفت‌انگیز فقط در علم بیکران و قدرت نامحدود خداوند یکتا قرار دارد.

شگفتیهای مغز
شگفتیهای مغز

“مغز انسان – یک ساختار چین خورده،خاکستری شکل – پیچیده ترین ساختار زنده, در جهان شناخته شده است.
مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی را تشکیل میدهند و از آنجایی که تمامی پیام های حسی از اندام ها به این دو بخش فرستاده میشوند تمام فعالیت های بدنی را تنظیم میکنند.

مغز انسان، پیچیده‌ترین شی در جهان شناخته شده

بررسی کلی مغز انسان

مغز انسان یک عضو شگفت‌انگیز بدن است که تمامی عملکردهای آن را کنترل می‌کند. مغز انسان اطلاعات را از دنیای بیرون دریافت، و پردازش کرده و ماهیت ذهن و روان را به تصویر می‌کشد.

هوش، خلاقیت، احساسات و حافظه برخی از مواردی است که توسط مغز انسان ایجاد می‌شوند.

مغز انسان تشکیل شده از مخ، مخچه و بصل النخاع است که توسط استخوان جمجمه حفاظت می‌شوند. مغز بیش‌تر مواقع اطلاعات را از طریق حواس پنچ گانه یعنی بینایی، بویایی، شنوایی، لامسه و چشایی دریافت می‌کند. مغز این پیام‌ها را به نوعی که برای ما قابل فهم باشد جمع آوری کرده و این اطلاعات را در مناطق خاص و اغلب مرموزی ذخیره می‌کند.

آنچه درباره مغز باید بدانیم

مغز انسان از لایه های چربی و ماده خاکستری شکل بنام نورون حدود ۱۰۰ میلیارد نورون یا سلول های عصبی تشکیل شده است.

هر نورون دارای چندین هزار اتصال با نورون‌های دیگر است. تعداد اتصالات یک مغز بیش از تعداد تمام ستارگان کیهان است. برای درک بزرگی این مقدار، عدد ۱ را بنویسید و هشت صفحه‌ی کامل در جلوی آن ۰ قرار دهید!

وزن مغز به‌اندازه‌ی ۲ درصد وزن کل بدن و حدود ۱۴۰۰الی۱۵۰۰ گرم است.

مغز تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد انرژی بدن را مصرف می‌کند و حدود یک‌سوم مواد غذایی ورودی به بدن، صرف تغذیه‌ی مغز می‌شود.

مغز ۲۵ درصد اکسیژن دریافتی بدن را مصرف می‌کند.

مغز توانایی احساس درد را در هیچ صورتی ندارد. یک فرد معمولی روزانه ۷۰ هزار فکر در مغزش صورت می گیرد.

مغز شما بین ۱۰ تا ۲۳ وات برق تولید می‌کند. این قدرت برای روشنایی دو لامپ کم مصرف کافیست.

خندیدن فرایند پیچیده‌ای است و از پنج بخش مغز استفاده می‌کند.

هر فکری که می‌کنید یک اتصال عصبی جدید در مغزتان ایجاد می‌کند. هر سلول مغزی با سلول مغزی دیگر در حدود ۱۰ هزار اتصال برقرار می کند.

مغز ما در شب و هنگام خواب بسیار فعال تر از روز ودر زمان بیداری است

 تقریبا  160,000 کیلومتر رگ ‌خونی در مغزانسان  وجود دارد.


توانمندیهای خارق العاده مغز انسان

پیامهای عصبی که به مغز وارد و از آن خارج می شوند، با سرعتی حدود ۲۷۳ کیلومتر در ساعت حرکت می کنند. این دلیل اصلی عکس العمل های فیزیکی سریع ما انساتهاست که از طریق حواس پنجگانه ( بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه ) به مغز صورت می گیرد. پیامهایی که با سرعت معادل سریعترین ماشینهای سواری از مغز به سایر اعضای بدن ما مخابره می شوند.

مغز و موفقیت

مهم‌ترین دارایی هر انسانی دو چیز است: «مغز» و «زمان» که اگر بتواند از آن‌ها به‌خوبی استفاده کند، قادر است به هر هدف بزرگی برسد و سعادتمند شود. دنیای درون انسان حتی بزرگ‌تر از دنیای بیرون است و نیاز به شناخت دارد.

کامپیوتر را از روی مغز انسان ساخته‌اند و نحوه‌ی کارکرد و محاسبات کامپیوترها شبیه به مغز انسان، اما در ابعاد بسیار کوچک‌تر است. مغز انسان بسیار قوی‌تر و سریع‌تر و پیچیده تر از بزرگ‌ترین ابررایانه‌های جهان است.

علت اصلی موفقیت افراد بسیار موفق و ثروتمند آن است که آن‌ها از مغزشان به‌خوبی استفاده می‌کنند. امروز انسان‌ها تنها به دلیل کارِ زیاد موفق نمی‌شوند، بلکه در کنار تلاش زیاد، استفاده‌ی بهتر از قدرت و ظرفیت مغز باعث موفقیت می‌شود. تنها تفاوت افراد موفق و ثروتمند با سایر مردم در استفاده صحیح از مغز است.

نکته مهم: کارایی مغز بسیار شبیه به عضله است! هرچقدر بیشتر با آن کار کنیم، قوی‌تر می‌شود و اگر از آن کار نکشیم، ضعیف می‌شود.

دو نیمکره مغز

در یک تقسیم‌ بندی اگر یک خط عمودی در مغز ترسیم کنیم، مغز به دو نیم‌کره تقسیم می‌شود که هر بخش مسئول عملکرد خاصی است.

تقسیم بندی مغز
نیم کره راست و چپ مغز

تقسیم ‌بندی اول مغز

تقسیم بندی دو نیم کره مغز
دو نبم کره مغر


نیم کره چپ

نیم‌کره چپ مغز بخش «استدلال و منطق» و مسئول وظایف ترتیبی، منظم و تحلیلی است. این بخش محاسبات، مقایسه‌ها، تحلیل‌ها و… را انجام می‌دهد و با موارد شفاهی، عددی و علمی سروکار دارد. اطلاعات را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله پردازش می‌کند و به جزئیات می‌پردازد.

نیم‌کره راست

نیم‌کره راست مغز بخش «تخیل» است و مسئول احساس، خلاقیت، حل مسئله، تصمیم‌گیری، هنر و موسیقی است. این بخش تجسم‌ها، تخیلات، احساسات و… را انجام می‌دهد و با ایده‌ها و تصورات کار می‌کند. اطلاعات را به‌صورت لحظه‌ای پردازش می‌کند و به کلیات می‌پردازد.

تقسیم‌بندی دوم مغز

در تقسیم‌بندی دیگری اگر یک خط افقی در مغز ترسیم کنیم، مغز به سه بخش تقسیم می‌شود که هر بخش مسئول عملکرد خاصی است.

ضمیر یا ذهن
ضمیر یا ذهن خود آگاه، نیمه آگاه و ناخود آگاه

نظریه زیگموند فروید در خصوص شخصیت، ضمیر انسان را به سه سطح: خودآگاه (conscious) (10%)، نیمه خودآگاه (subconscious) ( 50 تا ۶۰%) و ناخودآگاه (unconscious) (30 تا ۴۰%) تقسیم می‌کند. این مقاله، مقایسه‌ای میان مفاهیم نیمه‌ خودآگاه و ناخودآگاه انجام داده است، تنها به این منظور که به درک این دو مفهوم روانشناسی به شیوه‌ای بهتر کمک شود.

ذهن هوشیار ، ذهن ناهوشیار
ضمیر یا ذهن

نظریه کارل گوستاو یونگ روانپزشک سوئیسی نیز به مفهموم ضمیر ناخودآگاه اعتقاد داشته و مضاف بر آن، این ضمیر را به ضمیر ناخودآگاه شخصی و ناخودآگاه جمعی تقسیم کرده به گونه‌ای که ضمیر ناخودآگاه شخصی احساساتی را به وجود می‌آورد که سابقاً آگاهانه بودند اما به شدت تحت کنترل درآمدند و مورد بعد یعنی ضمیر ناخودآگاه جمعی شامل تجارب و اطلاعات ژنتیکی جمع‌آوری شده می‌باشند.

ضمیر خودآگاه

قسمت بالایی مغز ذهن یا ضمیر خودآگاه است و مسئول «اعمال ارادی» است. هر کاری که ما به‌صورت ارادی و با اختیار خود انجام می‌دهیم، توسط این بخش کنترل می‌شود؛ مثل حرف زدن، غذا خوردن، راه رفتن و…

ضمیر خودآگاه آن بخش از فعالیت های مغز است که هشیارانه عمل می کند و کنترل کلیه رفتارهای ارادی را به عهده دارد مثل راه رفتن، حرف زدن، غذا خوردن و دیگر اعمال اختیاری که تصمیم می گیرید تا انجامش دهید.

ضمیر نیمه خودآگاه

ضمیر نیمه خودآگاه همانطور که همه ما می‌دانیم، آن بخشی از ضمیر خودآگاه است که به طور مداوم اطلاعات را ذخیره کرده و بر اساس تجارب و احساسات مرتبط با کسی یا چیزی واکنش نشان می‌دهد. بر خلاف آنچه بسیاری تصور می‌کنند، این ضمیر خودآگاه است که زمام شما را در دست دارد، و نه نیمه خودآگاه، در حالی که ضمیر نیمه خودآگاه حقیقتاً احساسات و پاسخ‌های شما را ظاهر می‌سازد.
ضمیر نیمه خودآگاه بخشی از وجود ذهنی است که اطلاعات را نگاه می‌دارد، نگهداری آنها هرچند عمیق است با وجود این قابل دسترسی می‌باشند. این چیزی است مانند به خاطر آوردن آسان آدرستان به هنگامی که حتی در مورد آن فکر نمی‌کنید. شما قادرید آدرس‌تان را با متمرکز ساختن حواستان به آن به یاد آورید. با این حال، این عمل به همین شکل برای ضمیر ناخودآگاه انجام نمی‌شود.

ضمیر ناخودآگاه

قسمت پایینی مغز ذهن یا ضمیر ناخودآگاه است و مسئول «اعمال غیرارادی» است. هر کاری که در ما به‌صورت غیرارادی و ناخودآگاه انجام می‌شود، توسط این بخش کنترل می‌شود؛ مثل تنفس، ضربان قلب،تنظیم فشار خون، گوارش و…

ضمیر ناخودآگاه به بخشی از فعالیت های مغز گفته می شود که ناهشیار عمل کرده و کنترل کلیه رفتارهای غیر ارادی را به عهده دارد. مانند علاقه مند شدن، شاد بودن، غمگینی و غیره. حتی منظور پنهان رفتارهای آگاهانه نیز از ناخودآگاه سرچشمه می گیرد. مثلا اینکه در ظاهر، خودتان انتخاب می کنید چه لباسی بپوشید یا چه موسیقی گوش دهید اما میل و لذت آن از ناخودآگاه تان برمی خیزد.

زبان ضمیر ناخودآگاه احساس، تصویر و تمثیل است. ضمیر ناخودآگاه بین واقعیت و آنچه تجسم می کنیم تفاوتی قائل نیست، جملات ساده و کوتاه را می پسندد، درکی از زمان و گذر آن ندارد، به کلیات پاسخ نمی دهد.
یادگیری ضمیر ناخودآگاه در اثر « تکرار و تمرین » است.

نکته: علاوه بر دستورالعمل‌های اندام‌های بدن، هر عملی که بارها تکرار شود و به‌صورت عادت درآید، توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می‌شود؛ مثل رانندگی، تایپ کردن و…

تفاوت ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه قدرتمندتر از ضمیر خودآگاه است. او مسئول کنترل تمامی هیجانات است؛ شادی، غم، لذت، ترس، شرم، غرور، ناامیدی و تمامی احساسات دیگر. به عبارتی می توان گفت ناخودآگاه شما مخزن همه تجارب زندگی، خاطرات، باورها، قضاوت ها، علایق، مهارت ها و تمامی اعمال ناخودآگاه شماست. پس به این جمله می رسیم که ضمیر ناخودآگاه، موتور تولید تمامی رفتارهاست.

مهم‌ترین تفاوت‌های ذهن خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه

۱. ذهن خودآگاه فقط در بیداری و هوشیاری کار می‌کند (در خواب و در بی‌هوشی کار نمی‌کند)؛ اما ضمیر ناخودآگاه از دوران جَنینی و قبل از تولد تا پایان مرگ و در هر شرایط بی‌وقفه کار می‌کند.

۲. ذهن خودآگاه فقط ورودی‌های منطقی را می‌پذیرد؛ اما ضمیر ناخودآگاه تمام ورودی‌ها (منطقی یا غیرمنطقی، واقعی یا خیالی، راست یا دروغ، شوخی یا جدی و…) را می‌پذیرد.

۳. ذهن خودآگاه هر ورودی را فقط یک‌بار قبول می‌کند؛ اما ضمیر ناخودآگاه هر ورودی را نامحدود قبول می‌کند.

۴. ذهن خودآگاه هر ورودی را به‌اندازه‌ی خود قبول می‌کند؛ اما ضمیر ناخودآگاه هر ورودی را با تکرار، بزرگ و بزرگ‌تر می‌کند.

۵. ذهن خودآگاه فقط در درون انسان است؛ اما ضمیر ناخودآگاه با تمام هستی ارتباط دارد

مهمتر از همه این تفاوتها :

ضمیر خودآگاه کنترل اعمال ارادی بدن را دارد.

ضمیر ناخودآگاه کنترل غیر اعمال ارادی بدن را دارد.

شگفتی های عجیب ذهن

ذهن ناخودآگاه بی‌نهایت قدرتمند است. هر پیامی را که به آن بدهید، حتماً آن را به واقعیت تبدیل می‌کند! کلید استفاده از مغز برای دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت و خوشبختی، استفاده‌ی درست از ضمیر ناخودآگاه است.

ضمیر ناخودآگاه هر انسانی دارای برنامه‌ریزی است که از پیام‌های ورودی درونی و بیرونی ایجاد شده و می‌شود. اگر این برنامه‌ریزی درست است، می‌توانید آن را بهبود ببخشید تا به موفقیت‌های بیشتری برسید و اگر نادرست است، باید آن را مجدداً برنامه‌ریزی کنید تا در مسیر درست قرار گرفته و به موفقیت برسید.

نکته مهم: استفاده‌ی درست از ضمیر ناخودآگاه ما را به اوج خوشبختی و استفاده‌ی نادرست از آن ما را به قعر بدبختی می‌رساند.

| مغز و سیستم عصبی

در واقع، دانشمندان علوم اعصاب تلاش خود را برای بینش عمیق تر به مغز محدود نمی کنند، بلکه تمام لایه های سیستم عصبی را پوشش می دهند.سیستم عصبی اساسا سیم کشی برق بدن را تشکیل می دهد، اجتماع پراکنده و پیچیده ای از سلول ها و اعصاب اطلاعات را بین مغز، نخاع، ارگان ها و اندام ها انتقال می دهند.

مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی را تشکیل میدهند و از آنجایی که تمامی پیام های حسی از اندام ها به این دو بخش فرستاده میشوند تمام فعالیت های بدنی را تنظیم میکنند.در مقابل، سیستم عصبی محیطی شامل سیستم های پیکری و خودمختار است که مسئول نظارت داوطلبانه و غیرارادی عضلات اسکلتی و همچنین تنظیم غیرمستقیم توابع بدن مانند ضربان قلب، هضم، تنفس، واکنش های ذهنی، ادرار و تحریک جنسی است.

“مغز انسان – یک ساختار چین خورده، سه پوند توده بافت – پیچیده ترین ساختار زنده, در جهان شناخته شده است.” (انجمن علوم اعصاب)

|بخش های اصلی مغز

در حالی که سیستم عصبی ما تمام جنبه های عملکرد بدن ما را کنترل می کند،جذابیت مغز برای دانشمندان ممکن است به دلیل تاثیر اساسی آن بر یادگیری، حافظه و احساسات باشد.بدون مغز ما افکار، رویاها، امیدها و تخیلات را نداریم.

لوب های مغز
بخش های اصلی مغز

برخی از حقایق اساسی که زمینه مشترک تحقیقات عصبی را مشخص می کنند: وزن متوسط مغز بزرگسالان حدود ۱٫۴ کیلوگرم است و شامل چهار قسمت اصلی است: ساقه مغز(از مغز میانی شروع میشود تا ابتدای نخاع),مخچه,سیستم لیمبیک,و بزرگترین قسمت مغز که گاها “مغز” (cerebrum) هم نامیده میشود چون ناحیه وسیعی از مغز رو فراگرفته.قسمت هایی که در تصویر بالا میینید همگی جز cerebrum میباشند.

cerebrum به چهار قسمت تقسیم میشود همونطور که در تصویر میبینید:لوب پس سری (قرمز رنگ و مسئول بینایی),لوب پیشانی (آبی رنگ مسئول کنترل شناختی و بروندادها),لوب آهیانه ای (زرد رنگ و محل احساسات و انرژی و ویژگی های فضایی),لوب گیجگاهی (سبز رنگ و محل گفتار و ناوبری و حافظه).

مغز شامل سلول های عصبی (نورون ها) و سلول های پشتیبان (گلیال) است.

مغز انسان قدرت‌هایی دارد که حتی ابر کامپیوتر‌های جهان امروز نمی‌توانند آن‌ها را داشته باشند.

عملکرد خارق العاده ذهن
عملکرد مغز

با توجه به تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در دنیا؛ مغز انسان بسیار شگفت انگیز، خارق العاده و پیچیده بوده و قدرت‌های عجیبی و غریبی دارد. احتمالا توانمندیهای هم دارد که تا الان شناخته نشد در آینده توسط محققین کشف خواهد شد.

قدرت‌هایی که حتی ابر کامپیوتر‌های جهان امروز نمی‌توانند آن‌ها را داشته باشند و یا حتی برخی از آن‌ها را بدست بیاورند در همین راستا قصد داریم با مطالعات و تحقیقات وسیع صورت گرفته در سطح دنیا   تا در این خصوص  شما را با قدرت‌ها و توانمندبهای شگفت انگیز و جادویی مغزتان آشنا نمایم،

دستگاه عصبی
نورون ها

نورون چیست و دستگاه عصبی انسانها چگونه کار می کند؟

به سلول های عصبی نورون (Neuron) گفته می شود، چون نورون نوعی سلول است، پس ویژگی های عمومی سلول را نیز دارد.

نورون یکی از انواع سلول های عصبی است. یکی دیگر از انواع سلول های عصبی سلول های گلیال یا نوروگلیا (neuroglia) است. سلول های نوروگلیا شامل آستروسیت ها، میکروگلیال ها، و الیگودندروسیت ها و سلول های شوآن می باشد.
نورون واحد ساختمانی و عملکردی دستگاه عصبی ماست که در مرحله جنینی از اپی اتلیوم پوشاننده لوله ی عصبی منشا می گیرد.

اجزای تشکیل دهنده نورون ها

 • دندریت (Dendrite)
 • جسم سلولی (Soma)
 • آکسون (Axon)

هر سلول های عصبی می‌تواند اطلاعات را از سلول عصبی دیگر و یا از محیط دریافت کند و به سلول بعدی انتقال دهد.
سلول های عصب از لحاظ ظاهر متفاوت اند. اما همه ی آن ها تقریبا ساختمان یکسانی دارند. می توان گفت که هر سلول های عصبی از جسم سلولی و دو زایده متفاوت به نام های دندریت و آکسون تشکیل شده است.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :