معنای ( خانواده – Family)

معنای ( خانواده – Family)

معنای ( خانواده – Family)

مفهوم شناسی :

تاملی درباره معنی و مفهوم زندگی ،

تعریف زندگی ، کاری است، نه آسان نه غیر ممکن . چنین تعریفی هرگز پایانی ندارد . زیرا به تعداد آحاد بشر، تصوراتی از زندگی وجود دارد. زندگی برای هر فرد در شکل خاص خود ظاهر می شود در برابر ما و دیدگان مان تنوع بی شماری از دشواری و آسانی رخ می نماید و ما بر حسب تجربیات و پیش داورهای خود وقایع زندگی را تفسیر و تعبیر میکنیم.

ضرب المثل حکیمانه ای نیز وجود دارد که می گوید آنچه
که در زندگی مهم است فقط حادثه نیست بلکه نحوه ی مواجه افراد با حادثه ها است.

همچنین مقوله سود و ضرر تابعی از نگرش ما نسبت به مفهوم زندگی . اگر زندگی را یکسره منحصر در جلب منفعت بدانیم زیان های فراوانی ما را احاطه میکند و چنانچه زندگی را به گونه دیگری تلقی و تعبیر نماییم هزاران جلوه سود بخش چهره ی زندگی مان را دگرگون خواهد نمود. از این روست که خداوند بزرگ ما را از تاسف خوردن بر از دست رفته ها بر حذر می دارد و از شادمانی بر به دست آمده ها باز می دارد. و از سوی دیگر کسانی را در معرض  خسران می بیند که از اینان ، عمل صالح و تواصی به  حق و صبر به دور افتاده اند و برترین داد و ستد  سود بخش را ایمان به خدا  و جهاد در راه او معرفی می کند.

در کلام حضرت امام صادق علیه السلام نیز آمده است که فرمودند:

کسی که صبح کند در حالی که برای غیر رهایی  از آتش دوزخ غمناک باشد امر بزرگی ( رهایی از آتش وعذاب ) را کوچک شمرده و از درگاه خداوند سود ناچیز  (دنیا) خواسته است.

زندگی برین

منظور اصلی  از زندگی را در مفهوم عمیق « حیات طیبه »  می یابیم. قرآن کریم در این زمینه می فرماید:  « کسانی که موفق به عمل صالح گردند اعم از زن و مرد و ایمان به خدای بیاورند، ما آنها را به حیات طیبه زنده می کنیم.»

عالم جلیل القدر آیت الله جوادی آملی در تفسر موصوعی قرآن به نقل از مرحوم علامه  طباطبایی (ره) در تفسیر آیه  مذکور  می فرماید: « نکته ظریف این آیه  آن است که خداوند نمی فرماید به آنها حیات طیبه عطا می کنیم بلکه می فرماید، زندکی  و حیات  طیبه به گونه ای اسا که آنها زنده می شوند به چنین امری » لذا بید دریاقت  که براساس این نگرش هدف از زندگی، رسیدن به رفته  و بر خورداری نیست، بلکه  هدفی بالاتر از نشانه رفتن و وجهه  همت را مصروف آن داشتن می باشد: یعنی زندگی برین با توجه  داشتن به چنین هدفی، اراده ها را بر میکشد و ایتعدادها را کی شوراند و همتها را به والا گرایی فرا می خواند تا بشرر، فراسوی زیست  مادی و حیوانی، به چنین تجلی روشنی از حیات ملکوتی و معنوی دست یابد.

لازمه نیل به چنین امری نفی روزمرگی و پوچی و درهم شکستن  حصارهای زندگی مادی و مکانیکی است. انسانی که به چنین مفهومی از حیات و زندگی دست یافت، در برابر آسیبهای روحی و روانی مصونیت یافته و نفوذناپذیر با چشمانی نافذ و عمیق در آیه آیه هستی می نگرد و به بصیرت دست می یابد.

زندگی خوب

سظح دیگری از خواسته های انسان را در مفهومی از زندگی مس سابیم که تح عنوان ـ زندگی برین » فروتر و محدودتر می باشد، ویژگیهایی دارد و غالبا به مکاتب غرب تعلق دارد. مکاتبی که با یگرش مکانیستی به جهان می نگرند بر اساس همین ویژگیها از محدودیتی خاص برخوردار بوده و حصارهای زندگی مادی به آن حد میزند. پروفسور « برودی » نماینده مکتب رئالیسم کلاسیک که نظریاتش در تعلیم و تربیت و به ویژه زندگی خوب قائل است. او این زندگی را دارابد چهار مولفه  یا ویژگی معرفی می کند :

تاملی درباره معنی و مفهوم خانواده
  1. برخورداری از سلامت بدن
  2. برخوردارن از امنیت عاطفیب
  3. احساس قدرت و احترام
  4. بیم و امید نسبت به آینده

دقت در ویژگیهای یاد شده مشخص می کند که « بر خورداری از تندرستی و امنیت عاطفی « لازمه زندگی است ولی محدود کردن زندگی  خوب به این گونه  اهداف  نوعی جایگزینی وسیله به جای هدف است. تندرستی و برخورداری از عاطفه ابزاری برای دستیابی به حیات تکاملی است نه آنکه اینها هدف تلقی شوند.

از سوی دیگر منور از « احساس قدرت و احترام » به خوبی روشن نیست. می توان احساس قدرت را برخورداری از امکانات مادی تلقی نمود. امکانات و قدرت به  موقعیت بهره برداری از آنها و جهتگیری شاتن بستگی دارد. قدرت تحت کنترل نیروی عقلانی قرار گیرد زمینه ساز زندگی خوب خواهد شد. خصوصیت چهارم که با عنوان « بیم و امند نسبت به آینده ّ» مطرح شده است مس تواند به مفهون نوعی آینده نگری و عاقبت اندیشی تلقی شوت. چنانچه بیم و امید نسبت به آینده موجب برنامه ریزی در زندگی فرد گردد از جنبه های مثبت زندگی خوب به شممار میرود.

در مجموع خصوصیات زندگی خوب آ گونه که « برودی » مظرح می کند چشم انداز محدود و سظح نازلی از حیات انسانی را هدف قرار داده است که با روح سیری ناپذیر انسان سازگاری ندارد : انسانی که پای در زمین و سر در آسمانها دارد. آدمی در بینش مکتب اسلام به زندگی تکاملی و تحولی می اندیشد و آرمانی جز اعتلای روحی تا مرحله قرب به حق نمی شناید.

زندگی، چه هدفی رادنبال می کند؟

می توانیم نقش هدف را در زندگانی بشر به مانند قطب نما برای کستیهای اقیانوس پیما در نر آوریم. همان گونه که در دل آبهای بی کران وجود قظب نما جهو مقصد را به ناخدای کشتی نشان می دهد هدفهای زندگی موجب جهت گیری صحیص انسانها شده وآنان را از سرگردانی و پوچی باز می دارد به ویژه در زندگی مشترک که هر یک از زوجین به امید یکدیگر این مرحله را آغاز مکنند نقش هدفها در زندگی تعیین کنننده و زیربنایی است. هدف در زندگی مشترک علاوه بر جنیه انگیزشی آن عاملی بازدارنده از روزمرگی درون تهی شدن و پوچی است.

هدف زندگی از دید قرآن

قرآن کریم، چشم اندازهای متعددی را فراروی انسان می گشاید و ابتدا بر هدفداری جهان و انسان تاکید می ورزد و سپس به عنوان ملاکهای الهی در زمینه انداف زندگی ایجاد نگرش مینماید.  

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :