فن بیان چیست؟        

فن بیان چیست؟        

عناوین اصلی مقاله « فن بیان چیست؟ » در یک نگاه

فن بیان چیست؟

فصاحت کلام در فن بیان

بلاغت کلام در فن بیان

بیان از دو رکن اصلی تشکیل میشه

بیان کلامی _ بیان غیر کلامی

فن بیان چه اثری دارد

تجهیز بودن به مهارت گفتاری، فصاحت و بلاغت کلام


خبر خوب، اکتسابی بودن مهارتهاست

برقراری ارتباط با فن بیان

ارتباط موفقیت آمیز

ذهنی آماده 

پرهیز از کلمات غیر ضروری ونا کارآمد

ابراز و تحکیم حس همدردی

شنونده ی خوب باشیم

مهارت های ارتباطی با سخنرانی و فن بیان در زبان بدن

ارتباط کلامی موثر با زبان بدن

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

فن بیان چیست؟

تعریف فن بیان

فن بیان در حقیقت همان توان سخن‌گفتن (در هر شرایط و زمان) است. زمانی که صحبت از فن بیان به میان می‌آید، جدا از این که شما چه کسی هستید؟ چه کاری دارید؟ با چه کسی صحبت می‌کنید و….فقط کافیست که از زبان خود استفاده کنید، شما نیاز به فن بیان دارید. (مشاهده همه نوشته‌های وبسایت در مورد: فن بیان  )

اگر می‌خواهید با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنید، روابط عمومی خوبی داشته باشید، منظور خود را به خوبی به مخاطبانتان منتقل کنید و همچنین کاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت ببرند باید «فن بیان» خوبی داشته‌باشید.

برای یادگیری فن بیان باید، قدرت کلامی خود را افزایش دهید و از تکنیک‌ها و تمرین‌های فردی و عمومی استفاده کنید، بدانید با چه کسی چطور صحبت کنید و با هنر خود کاری کنید که هر کسی از صحبت با شما لذت ببرد و اهداف خود را به گونه‌ای پیش ببرید آن‌طور که می‌خواهید.

باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی برخوردار است، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش‌زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده و مدرس فوق‌العاده باشد!

فن بیان : فن بیان از فصاحت و بلاغت کلام و بیان برخوردار بودن، تاثیر گذار بودن

یعنی شخص گوینده یا سخنران از فصاحت و بلاغت کلام و بیان برخوردار باشه. یه تعریف ساده تر اینکه ازنظر لفظی و واژگانی و دستوری کلمات را درست و رسا و شیوا قابل فهم برای همگان بکار ببریم .

فصاحت کلام در فن بیان

به معنای درستی و صحت کلام از نظر لفظی و واژگانی و دستوری ست. یعنی قبل از اینکه ما به تاثیر گذاری و بلاغت جمله فکر کنیم باید از واژگان صحیح و جمله بندی درست دستوری بهره ببریم. اگر کلمات استفاده شده در متن غلط باشند یقنا به تاثیر کلام نمی توان امیدوار بود. پس پیش نیاز و مقدمه بلاغت، فصاحت است و این دو واژه در یک ارتباط متقابل قرار دارند.

بلاغت کلام در فن بیان

در لغت به معنای شیوایی، رسایی و سخنوری و در اصطلاح آن کلامی یا محتویی که برحسب نیاز مخاطب گفته شود. در یک بررسی اجمالی سخندانان و سخن شناسان به این نتیجه رسیدند و آن در همه تعاریف مشترک است ویژگی خاص و ذاتی بلاغت یعنی « تاثیرگذاری » است.

بیان از دو رکن اصلی تشکیل میشه

بیان کلامی _ بیان غیر کلامی

بیان کلامی :

حداقل حرف زدن و صحبت کردن که مبنای آن هم زبان است را بیان کلامی گویند. ما انسان ها به طورذاتی تقریبا از دو سال بعد تولد به این حداقلی بیان با همراهی عضو گویای زبان می رسیم.

جهت برقراری ارتباط با دیگران از این نوع بیان که کلام زیادی رد بدل خواهد شد بهرمند خواهیم شد. از خانواده تا اجتماع جهت برقراری ارتباط با دیگران نیاز به بیان کلامی داریم به طور مثال ارتباط با اعضای خانواده پدر، مادر، برادر، خواهر و همسالان همین طور دراجتماع با دوستان و همکاران از این نوع بیان استفاده می کنیم.

بیان غیر کلامی :

بیان غیر کلامی یعنی فرد با حالات رفتاری بدن ( سر، دست، صورت و چشم و ابرو ) و یا به تعبیر دیگر زبان بدن یا ایما و اشاره، بدون بکارگیری هیچ کلامی با دیگران ارتباط می گیره. بیان غیر کلامی به نظر من آدم از بدو تولد از این نوع بیان به طور ناخودآگاه بهرمند هست. بذارین یه مثالی بیارم نوزادی را در نظر بگیرید از وقتی از مادر متولد شده و پا به جهان هستی گذاشت با گریه اش می خواد اعلام حضور و نیاز کنه. این روند را تا شش ماهگی بعد از تولد خواهد داشت.

معمولا طفل تقریبا تا دو سالگی از بیان غیر کلامی یعنی ایماء و اشاره و با گریه برای اعلام نیاز خود به دیگران استفاده می کند، چونکه نمی تواند حرف بزند با شیرین کاریهای دوران بچگی که پدر و مادرهایی این مثال درک خواهند کرد که فرزندی بزرگ کرده باشند برایشان ملموس تر است.

فن بیان چه اثری دارد

هنرخوب صحبت کردن و صحیح حرف زدن و در هر شرایط و مکان و بدون هیچ ترس و استرسی در جمع سخن گفتن را فن بیان گویند. به تعبیری آنچه در افکار و اندیشه شخص هست را به روش درست ( گویا، رسا و دلنشین و جذاب) ساده و روان از طریق زبان به گوش دیگران برساند. بنابراین فن بیان با آموختن مهارت گفتاری، ( فن بیان وبلاغت کلام ) شخص می تواند خود را به مهارت های صحبت کردن و درجمع سخن گفتن مجهز کند.

تجهیز بودن به مهارت گفتاری، فصاحت و بلاغت کلام

افرادی هستند که چند ساعتی حرف میزنند اما مخاطب و شنونده هدف آنها را متوجه نمی شود. پس هدف و زمان سخنران باید مسخص باشد. هنر چگونه حرف زدن در آیات و روایات امری است که به تناوب از آن یاد شده است.سخن گفتنی که مبنای آن « زبان » است و با زبان می توان زمینه های مثبت و منفی را برای رشد یا سقوط انسان فراهم نمود.

خبر خوب، اکتسابی بودن مهارتهاست

خوشبختانه خبر خوب را بهتون بگم اینه که مهارت های گفتاری، فن بیان، بلاغت کلام و سخنرانی اکتسابی هستند با تمرین وتمرین و رعایت دقیق همه اصول کاربردی به یک سخنران خوب و ایدآل خواهیم دست یافت.

« توانا بود هر که تمرین کند »

برقراری ارتباط با فن بیان

بر قراری ارتباط تاثیرگذار یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است که باید آموخته شود وفن بیان یکی از زیر شاخه های مهم ارتباط با دیگران است. ما همه روزه برای انتقال احساسات، اندیشه ها، افکار تمایلات خود با یکدیگر در ارتباطیم. با برقراری ارتیاط با دیگران، می توان دیدگاه و اندیشه های خود را منتقل کرد و از نظر و فکر آن ها نیز سود برد.

ارتباطات چه ساده باشد جه پیچیده ، از پیش تعیین شده باشد یا اتفاقی ، خواسته باشد یا نا خواسته ، بخش عمده ای از زمان  ما را به خود اختصاص می دهد.مهارت در ایجاد رابطه ای موفق با دیگران بر توانای ها و اعتماد به نفس ما افزوده و احترام دیگران را نسبت به ما جلب می کند.

ارتباط فرایندی است که هم فرستنده و هم گیرنده ی پیام در آن نقش داشته و دخیل هستند. این فرآیند می تواند مملو از خطا باشد و یا پیام های ارسالی را گیرنده بد تفسیر کند. در این حالت گیرنده دچار سر در گمی خواهد شد و شانس و فرصت شما برای ایجاد ارتباط موثر از بین خواهد رفت.

ارتباط موفقیت آمیز

در حقیقت ارتباط میان دو نفر زمانی موفقیت آمیز است  که فرستنده و گیرنده دقیقا اطلاعات مشابهی  را از ارتباط میان خود استنباط و نتیجه گیری کنند. به بیان دیگر، ارتباطات، انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده است به گونه ای که برای هر دو طرف واضح و قابل فهم باشد.

اگر دیگران پیام شما را به طور شفاف و موفقیت آمیز در یافت کنند، شما توانسته اید افکار و ایده های خود را به آن ها منتقل کنید. اما نا توانی در انتقال شفاف و موفقیت آمیز پیام به دیگران با عث شکست در ارتباط شده و همچون مانعی در برابر پیشرفت های فرد و حرفه ای شما خواهد بود. به طور کلی، مهارت های ارتباطی به رفتار هایی گفته می شود که شخص می تواند از طریق آن با دیگران به گونه ای ارتباط برقرار کند که با عث بروز رفتار های مثبت و پرهیز از واکنش های منفی در طرف مقابل گردد.

مهارت ارتباطی فن بیان و سخنرانی برتر

مهارت ارتباطی با سخنرانی و فن بیان برتر

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

ذهنی آماده 

مدیریت گفتگوی کوتاه ویا مکالمه های کوتاه هنری است که شاید همگان آن را نداشته باشند.  برای آغاز یک گفت و گو بدون شک لازم است که با تمرین کردن  مکالمات این چنینی از قبل خود را آماده کرده باشید.

منبعی از کلمات را در ناخودآگاه مغزتان ذخیره تا برای انسجام بخشیدن یک مکالمه کوتاه بدرستی از آن ها استفاده کنیم. با ذهنی آماده می توان سخنرانی بسیار عالی داشت چو برای جفت و جور کردن کلمات در یک جمله مناسب مطالب سخنرانی،آنی و پیوسته صورت می گیرد.

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

پرهیز از کلمات غیر ضروری ونا کارآمد

برای انجام ندادن این رفتارها به عنوان تمرین یک کش  روی موچ دست مان می گذاریم برای هر بار بکار گیری کلمات غیر ضروری با کشیدن کش روی موچ دست ضربه ای به دست وارد می شود و مغز ما درک می کند که از این کلمات استفاده نکند این عمل با تمرین زیاد از بین می رود.

سعی کنید در مکالمات و گفت و گو ها از کلمات غیر ضروری مثل « آها ، اوم و خب » که بعضی برای تایید حرف های طرف مقابل گفت و گو بکار می گیرند اصلا مناسب نیست و جلوه خوب و رسمی ندارد.

همین طور کلمات غیر ضروری « مثل ، إ ، در واقع ، به اصطلاح، فی الواقع و …» در سخنرانی استفاده نشود .داشتن تمرکز در مکالمه

هنگام گفت و گو از هر وسایل سر گرم کننده  مثل تلفن همراه و یا هر وسیله دیگر پرهیز کنید و یا حداقل دور و بر تان نباشند، چون از نظر عرف و قانون شایسته نیست شخص مقابل را در انتظار بگذاریم تا به تلفن همراه جواب بدهیم.

از همه مهم تر فرد مورد گفت و گو شاید یک فرصت کاری عالی باشد با این وضعیت سبب بی احترامی خواهد شد و از  خوبدست دادن آن موقعیت کاری می شود.بنا براین اگر بخواهیم یک مکالمه خوب و موثر داشته باشیم باید همه جوانب را در نظر بگیریم .

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

ابراز و تحکیم حس همدردی

به قول بزرگی از بستگان مان ارتباط جاده دو طرفه است  در مکالمه یا گفت و گو از طرف مخاطب تان انتظار مخالفت هم داشته باشید که در حین مکالمه و کو شش برای بر قراری ارتباط اتفاق می افتد باید مواظب بود که باعث استرس و اضطراب مان نشود.

و اگر هم فرد مقابل برای مکالمه خسته است دیگر ادامه ندهید سعی کنید او را درک کنید.

شنونده ی خوب باشیم

مهم ترین نکته در ارتباط موثر و مناسب گوش دادن واقعی یعنی بدون حواس پرتی یا تظاهر به شنیدن است.

البته گوش دادن تمام و کمال به صحبت های مخاطب کار ساذه ای نیست ولی مهم ترین قدم در بالا بردن قدرت بر قراری ارتباط است.

یک گفت و گو و ارتباط دو طرفه ی خوب مستلزم هماهنگی بین کفتن و شنیدن است.

در نهایت اگر شنونده ی خوبی باشید علاقه خود به آگاهی از دیدگاه های مخاطب و دیگران نشان دهید، از پرت کردن حواس طرف مقابل بپرهیزید ، اگر حافظه تان چندان مورد اطمینان نیست، یادداشت برداری کنید ، حرف دیگران را قطع نکنید و پیش از پایان صحبت طرف مقابل درباره ی حرف هایش قضاوت نکنید.

 

سخنرانی فن بیان و سخنرانی برتر

مهارت های ارتباطی با سخنرانی و فن بیان در زبان بدن

زبان بدن، استفاده از لحن، ایما و اشاره، حرکات چشم، حالات صورت و … به درک و بر قراری ارتباط با دیگران کمک می کند و به عبارتی ارتباط غیر کلامی آنچه در درون شماست را به راحتی به دیگری منتقل می کند. فراموش نکنید که ارتباط غیرکلامی در فرهنگ های مختلف متفاوت است.

زمانی که به همسر خود می گویید آماده ی گفت وگو هستید، اما دست به سینه نشسته اید و یا می گویید در حال گوش کردن به سخنانش هستید ولی همچنان مشغول تلفنهمراه خود هستید، از نشانه های نا گفته و نانوشته ای که غالبا آشکار تر از هر چیز عمل می کند،استفاده کرده اید.

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

ارتباط کلامی موثر با زبان بدن

زبان بدن، فراموش نکنید که در یک ارتباط کلامی موثر دقت به زبان بدن (مانند ارتباط چشمی ، محکم ایستادن و غیره) بسیار مهم است چرا که بدون نیاز به حرف زدن توجه یا بی توجهی افراد را بر ملا می کند. یکی از راه های موثر بهره گرفتن از بدن برای ارتباطی غیر کلامی تمرکز بر احساس فیزیکی انگشتان پاست.

با این کار مغز ناخودآگاه از سر تا نوک پا را در حالت آماده باش قرارمی دهد. برای یک ارتباط چشمی خوب نیز می توان از تکنیک مثلث استفاده کرد.

به این صورت که یک مثلث ذهنی در صورت طرف مقابل تصور کنید به طوری که دو زاویه ی آن در چشم ها و زاویه سوم در زیر بینی قرار بگیرد سپس در هر ۱۰ ثانیه چشم تان را به یکی از این سه زاویه متمرکز کنید تا ارتباط چشمی مناسبی شکل بگیرد.

مهارت های ارتباطی با سخنرانی و فن بیان

ابزار اصلی هر ارتباطی فن بیان است

اقدامک: برای جذابیت صحبت ها و سخنان تان از حرکات دست و صورت و چشم های تان به خوبی و متناسب با محتوی یا مطالب تان استفاده کنید. هم سبب جلب نظر مخاطبین خواهد بود و هم اینکه تحرکی برای شخص خودتان صورت میگیرد که از حالت سکون اعضای بدن به حرکت در می آید در واقع یک ارتباط غیر کلامی تاثیر گذاری ایجاد می شود اکثر سخنرانان حرفه ایی داخلی و خارجی اگر به سخنان شان توجه کنید بسیار زیاد از زبان بدن شان برای جذابیت کارشان استفاده می کنند. شما خواننده محترم از این روش اثر گذار در مخاطبین تان با توجه به تمرین های زیاد بدرستی بکار بگیرید تا سخنان تان مفید و موثر واقع شود.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :