چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی آفریده شده و از دیر باز زندگی فردی و غار نشینی را رها کرده و به زندگی گروهی وجمعی در کنار سایر هم نوعانش روی آورده لازم است با قوانین زندگی اجتماعی نیز به خوبی آشنا باشد تا بتواند زندگی شاد و مسالمت آمیزی را در کنار سایر انسانها سپری کند.شخصیت کاریزماتیک انسان در عرصه ی روابط گوناگون شکل می گیرد. و می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

مودب بودن یعنی آگاهی داشتن از احساسات دیگران و احترام گذاشتن به آنها.

ارتباط یعنی

این به ترتیب عبارتند از : رابطه انسان با خود، رابطه با خدا و با دیگران . انسان موجودی اجتماعی و نیازمند معاشرت ، تبادل افکار و ایجاد روابط نیکو با هم نوعان است و بر اثر همین معاشرت ها و تبادل افکار روابط انسانی شکل می گیرد و فرهنگ انسانی هویت خود را آشکارمی کند.

گاه در مواجهه با دیگران نمی دانیم چه رفتاری بروز دهیم که مناسب و درست باشد. هرانسان عاقلی می داند که بی اعتنایی به احساسات دیگران کاری زشت و ناپسند است و می تواند منشا بسیاری از مشکلات روزمره باشد.

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

آداب معاشرت آدابی است که برای رعایت احوال دیگران و ابراز محبت بوجود آمده است. بعضی از این آداب و رسوم معنای اصلی خود را از دست داده اند و اکثرا بدو ن فکر و اراده انجام می شوند، اما با وجود این هر کس که رفتار مهربانانه درست و شایسته با دیگران داشته باشد بی شک محبوب تر معقول تر خواهد بود.

بنابراین رعایت احترام، ادب و برخی آداب پسندیده در برخوردها ی اجتماعی و هم شان و منزلت اجتماعی فرد را بالا می برد و هم جامعه را به سمت یک جامعه ی با نشاط وسالم سوق می دهد.

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

آداب معاشرت

آداب معاشرت فقط رفتار سر میز غذا و یا موقع انجام معامله و بستن قرار داد چند صد میلیاردی نیست، بلکه انعکاسی از چشم انداز کلی ما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است. از رفتار کوچک مان در اجتماع گرفته مثل این که در یک اتوبوس شلوغ جای مان را به پیرمردی که ایستاده است ندهیم، این رفتار مان به همه آنهایی که ببیننده هستند می فهماند که حاضر نیستیم راحتی خود را به خاطر دیگری به خطر بیندازیم.

انسان ها باید ارتباط داشته باشند.

در اکثر موقعیت ها تصویر و ظاهر ما همه ی آن چیزی است که ما را توصیف می کند. کسانی که چیزی در مورد ما نمی دانند با تنها اطلاعاتی که در دست دارند جاهای خالی را پر می کنند و آن اطلاعات چیزی نیست جز آنچه از رفتار و کردار ما می بینند. صرف نظر از فکری که ما در مورد خودمان داریم یک عادت اجتماعی بد می تواند معیار فکر دیگران نسبت به ما شود مثلا هر کسی که ببیند غذای مان را با دهان باز می خوریم و یا هنگام غذا خوردن با دهان غذا حرف می زنیم خیلی قبل  از از آنکه شغل یا تخصص ما را به خاطر بسپارد آن را به یاد خواهد آورد.

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

مودب بودن یعنی آگاهی داشتن از احساسات دیگران و احترام گذاشتن به آنها.

شاید خیلی وقتها متوجه ادب دیگران نشویم اما پرویی ، گستاخی و رفتار بی ملاحظه را خیلی زود تشخیص می دهیم از دیدگاه روانشناختی نکات منفی بسیار پررنگ تر در ذهن باقی می مانند. مودب بودن روابط ما با دیگران را بهتر می کند، موجب احترام می شود، اعتماد به نفس ما را با لا برده و مهارتهای ارتباطی ما را تقویت می کند.

البته تشخیص بی ادبی و گستاخی دیگران کار بسیار راحتی است ام کشف و تشخیص این رفتار ها در خودمان چندان ساده نیست. به تاثیری که بر دیگران می گذاریم باید خوب فکر کنیم . به راحتی و با رعایت آموزشهای آداب اجتماعی می توانیم تاثیر مثبتی روی دیگران بگذاریم و وجهه خوبی از خود در ذهن ها خلق کنیم.

آداب معاشرت

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

مودب بودن یعنی آگاهی داشتن از احساسات دیگران و احترام گذاشتن به آنها.

در همه جای دنیا بنا به فرهنگ، زبان، محل زندگی و اعتقادات آن کشور، آداب و قواعدی وجود دارد تا همه بتوانند با مسالمت و آرامش در کنار هم زنگی کنند. چنانچه هر کس در رعایت این قواعد جدی تر و کوشاتر با شد موجب آرامش بیشتری خواهد شد.

شاید بد نباشد در پایان هر روز، هر هفته یا هر ماه یک جمع بندی از برخودها، ارتباط ها، و رفتارهای مان نسبت به دیگران داشته باشیم. اشکالات و نقاط ضعف و قوت آن را ببینیم و منصفانه دربارهی آنها قضاوت کنیم.

ارتباط موثر

اگر عملی، رفتاری و گفتاری برای خود نمی پسندیم آنها را در مورد دیگران هم انجام ندهیم. با اصلاح رفتارها و رفع اشکالات و تقویت نکات مثبت به شادی و آرامش خود و دیگران کمک کنیم.

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

آداب معاشرت

آداب معاشرت سلسله رفتارهایی برای زندگی مسالمت آمیز است و این آداب و ارتباط سازنده با دیگران در سایه رعایت این رفتارها که یکی از مهم ترین و اصلی ترین نیازهای روحی و روانی انسان هاست موجب بوجود آمدن شخصیت اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی، آرامش و زندگی شاد در کنار سایرین خواهد شد.

مدرس فن بیان، سخنرانی و مهارت های ارتباطی در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. قاسم محمدی
    ۹:۵۱ ۱۳۹۷/۰۸/۱۸

    سلام، ارتباطات بسیار مطلب جالب توجه بود ممنونم که مقاله را رایگان در اختیار دیگران گذاشتی.