چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟ از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی آفریده شد. و از دیر باز زندگی فردی و غار نشینی را رها کرده و به زندگی گروهی وجمعی در کنار سایر هم نوعانش روی آورده لازم است. با قوانین زندگی اجتماعی نیز به خوبی آشنا باشد تا بتواند زندگی شاد و مسالمت آمیزی را در کنار سایر انسانها سپری کند.

شخصیت کاریزماتیک انسان در عرصه ی روابط گوناگون شکل می گیرد. و می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟

 

ارتباط یعنی

ارتباط به معنی انتقال اطلاعات از یک فرد به فرد دیگر است. ارتباط فرآیندی است که طی آن افکار، عقایـد و احساسات یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

ارتباط فرآیندی است آگاهانه یا ناآگاهانه، خواسته یا ناخواسته که از طریق آن احساسات و نظرات به شکل پیامهای کلامی و غیر کلامی بیان، ارســال، دریافت و ادراک می شوند.

بنا به تعریفی دیگر ارتباط فرآیند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط این که ذهنیات مورد نظر فرستنده به گیرنده پیام انتقال یابد و بالعکس می باشد.بیشتر مردم حدود ۷۵ در صد زمان بیداری خود را صرف برقراری ارتباط ، تبادل اطلاعات، افکار و عقاید با دیگران می کنند.

ارتباط، فرآیندی پویاست یعنی پدیده‌ای که کیفیت و کمیت آن متغیر است ولی در مسیر زمان همیشه جریان دارد و نمی‌توان برای آن آغاز یا پایانی متصور شد. ارتباط، امری اجتناب ناپذیر است و همه اجزای جهان خواسته یا ناخواسته با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند ارتباط مهمی است.

 

 

 

 

 

فن بیان و ارتباط موثر
ارتیاط تاثیر گذار
 
ارتباط موثر

رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند.

این به ترتیب عبارتند از : رابطه انسان با خود، رابطه با خدا و با دیگران . انسان موجودی اجتماعی و نیازمند معاشرت ، تبادل افکار و ایجاد روابط نیکو با هم نوعان است و بر اثر همین معاشرت ها و تبادل افکار روابط انسانی شکل می گیرد و فرهنگ انسانی هویت خود را آشکارمی کند.

گاه در مواجهه با دیگران نمی دانیم چه رفتاری بروز دهیم که مناسب و درست باشد. هرانسان عاقلی می داند که بی اعتنایی به احساسات دیگران کاری زشت و ناپسند است و می تواند منشا بسیاری از مشکلات روزمره باشد.

 

 

 

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم؟
ارتباط وآداب معاشرت

آداب معاشرت آدابی است که برای رعایت احوال دیگران و ابراز محبت بوجود آمده است. بعضی از این آداب و رسوم معنای اصلی خود را از دست داده اند و اکثرا بدو ن فکر و اراده انجام می شوند، اما با وجود این هر کس که رفتار مهربانانه درست و شایسته با دیگران داشته باشد بی شک محبوب تر معقول تر خواهد بود.

 

 

 

از رفتار کوچک مان در اجتماع گرفته مثل این که در یک اتوبوس شلوغ جای مان را به پیرمردی که ایستاده است ندهیم، این رفتار مان به همه آنهایی که ببیننده هستند می فهماند که حاضر نیستیم راحتی خود را به خاطر دیگری به خطر بیندازیم.

 

انسان ها باید ارتباط داشته باشند.

در اکثر موقعیت ها تصویر و ظاهر ما همه ی آن چیزی است که ما را توصیف می کند. کسانی که چیزی در مورد ما نمی دانند با تنها اطلاعاتی که در دست دارند جاهای خالی را پر می کنند و آن اطلاعات چیزی نیست جز آنچه از رفتار و کردار ما می بینند.

صرف نظر از فکری که ما در مورد خودمان داریم یک عادت اجتماعی بد می تواند معیار فکر دیگران نسبت به ما شود مثلا هر کسی که ببیند غذای مان را با دهان باز می خوریم و یا هنگام غذا خوردن با دهان غذا حرف می زنیم خیلی قبل  از از آنکه شغل یا تخصص ما را به خاطر بسپارد آن را به یاد خواهد آورد.

مودب بودن یعنی چه؟

مودب بودن یعنی آگاهی داشتن از احساسات دیگران و احترام گذاشتن به آنها.

شاید خیلی وقتها متوجه ادب دیگران نشویم اما پرویی ، گستاخی و رفتار بی ملاحظه را خیلی زود تشخیص می دهیم از دیدگاه روانشناختی نکات منفی بسیار پررنگ تر در ذهن باقی می مانند.

مودب بودن روابط ما با دیگران

مودب بودن روابط ما با دیگران را بهتر می کند، موجب احترام می شود، اعتماد به نفس ما را با لا برده و مهارتهای ارتباطی ما را تقویت می کند.

البته تشخیص بی ادبی و گستاخی دیگران کار بسیار راحتی است ام کشف و تشخیص این رفتار ها در خودمان چندان ساده نیست. به تاثیری که بر دیگران می گذاریم باید خوب فکر کنیم .

به راحتی و با رعایت آموزشهای آداب اجتماعی می توانیم تاثیر مثبتی روی دیگران بگذاریم و وجهه خوبی از خود در ذهن ها خلق کنیم.


 

 

مودب بودن یعنی آگاهی داشتن از احساسات دیگران و احترام گذاشتن به آنها.

در همه جای دنیا بنا به فرهنگ، زبان، محل زندگی و اعتقادات آن کشور، آداب و قواعدی وجود دارد تا همه بتوانند با مسالمت و آرامش در کنار هم زنگی کنند. چنانچه هر کس در رعایت این قواعد جدی تر و کوشاتر با شد موجب آرامش بیشتری خواهد شد.

شاید بد نباشد در پایان هر روز، هر هفته یا هر ماه یک جمع بندی از برخودها، ارتباط ها، و رفتارهای مان نسبت به دیگران داشته باشیم. اشکالات و نقاط ضعف و قوت آن را ببینیم و منصفانه دربارهی آنها قضاوت کنیم.

 

اگر عملی، رفتاری و گفتاری برای خود نمی پسندیم آنها را در مورد دیگران هم انجام ندهیم. با اصلاح رفتارها و رفع اشکالات و تقویت نکات مثبت به شادی و آرامش خود و دیگران کمک کنیم.

چگونه با دیگران ارتباط بگیریم ؟
آداب معاشرت چیست؟

آداب معاشرت سلسله رفتارهایی برای زندگی مسالمت آمیز است و این آداب و ارتباط سازنده با دیگران در سایه رعایت این رفتارها که یکی از مهم ترین و اصلی ترین نیازهای روحی و روانی انسان هاست موجب بوجود آمدن شخصیت اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی، آرامش و زندگی شاد در کنار سایرین خواهد شد.

چند  اصل مهم آداب و معاشرت فردی و اجتماعی که حتما باید بدانیم و رعایت کنیم+تصاویر


برای اینکه به خوبی با آداب و اصول معاشرت و روابط اجتماعی آشنا باشیم و مطمئن شویم که هیچ‌کدام از گزینه‌های ضروری را نادیده نمی‌گیریم، لازم که چند اصل ضروری را رعایت کنیم.

ارتباط موثر با فن بیان برتر

۱- سلام و احوالپرسی

سلام و احوالپرسی صحیح و مناسب یکی از ملزومات و ضروریات آداب روابط اجتماعی است. نخستین برخورد آدم‌ها با یکدیگر در ارتباط اولیه صورت می گیرد که سبب ایجاد یک ارتباط پایدار و عمیق یا یک گسسته خواهد شد.


۲- ارتباط و معاشرت

آداب معاشرت فقط رفتار سر میز غذا و یا موقع انجام معامله و بستن قرار داد چند صد میلیاردی نیست، بلکه انعکاسی از چشم انداز کلی ما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است.

بنابراین رعایت احترام، ادب و برخی آداب پسندیده در برخوردها ی اجتماعی و هم شان و منزلت اجتماعی فرد را بالا می برد و هم جامعه را به سمت یک جامعه ی با نشاط، پویا وسالم سوق می دهد.

۳- زنان و مردان

9 آداب معاشرتی که پیوسته نادیده می‌گیریم

۴- وقت‌شناسی و نظم

یکی از اصول اولیه آداب صحیح معاشرت بشمار می‌رود. شما باید همیشه سر وقت یا حتی چند دقیقه زودتر در محل قرار حاضر شویم. اگر بنا به هر دلیلی، دیر به قرار ملاقات رسیدیم، حتما برای تاخیر خود عذرخواهی کنیم.

۵- پوشش خانمها و آقایان

9 آداب معاشرتی که پیوسته نادیده می‌گیریم


لباس مناسب به تن داشتن سبب افزایش اعتماد به نفس هم می‌شود. لزوما نباید لباس‌هایتان گران‌قیمت باشد، همین‌که مرتب و تمیز و اتوکشیده باشند کافی است. به‌طور مثال، برای مردان مهم است که همیشه کفش‌های واکس‌خورده و کت یا پیراهن اتوکشیده داشته باشند.

9 آداب معاشرتی که پیوسته نادیده می‌گیریم


آستین پیراهن یا کت باید حتما مچ دست شما را پوشش دهد اما نباید روی انگشت شست را بپوشاند.

9 آداب معاشرتی که پیوسته نادیده می‌گیریم

Image result for ‫تصاویر صحیح آداب معاشرت‬‎

۶- نحوه نشستن صحیح

نحوه نشستن روی مبل یا صندلی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. وقتی روی مبل‌ها یا صندلی‌های کوتاه نشسته‌اید، پاهای خود را روی یکدیگر نیندازید. زانوها را به هم نزدیک کنید و مراقب باشید که هر دو پا به موازات یکدیگر قرار داشته باشند.

۷- پشت میز غذاخوری

اگر شما به یک قرار کاری در کافه یارستوران دعوت شده‌اید و آدم‌های دور میز را نمی‌شناسید، تا پیش از معرفی شدن به یکدیگر با آنها صحبت نکنید. این کار مصداق بی‌نزاکتی است.

۸- آداب غذا خوردن و چای و آب نوشیدن

پیش از رفتن به رستوران اگر به دوست یا همراه خود بگویید: «مهمان من» یعنی باید همه هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید. اما وقتی می‌گویید «با هم به رستوران برویم» یعنی شما قرار است فقط دُنگ خود را پرداخت کنید.

روی میز رستوران‌های رسمی قاشق و چنگال و وسایل گوناگونی چیده شده است که لازم است با همه آنها و موارد استفاده‌شان آشنا باشید.

برخی از مردم برای اینکه بهتر با یکدیگر آشنا شوند، همدیگر را به صرف یک استکان چای دعوت می‌کنند. شما نباید این دعوت را رد کنید زیرا بی‌احترامی محسوب می‌شود.

حواستان باشد که هنگام هم زدن چای، صدای قاشق شنیده نشود.

هرگز قاشق چایخوری خود را درون فنجان نگذارید. آن را لبه‌ی نعلبکی هم قرار ندهید. بلکه باید قاشق را در کنار استکان و نعلبکی روی میز بگذارید.

مدرس مهارت های ارتباطی فن بیان و سخنرانی با رویکرد بهبود فردی، در تلاشم با اصول فن بیان ( هم خوب حرف بزنیم و هم حرف های خوب بزنیم ) و با مهارت های ارتباطی حال و حس خوب در دیگران ایجاد کنیم تا شادی و امید در لحظه لحظه عمرشان موج بزند ودنیای زیبا و قشنگ با مثبت اندیشی بر پایه تلاش و پشتکار به یاری یکدیگر خلق و در کنار هم زندگی سالم به همراه سلامت فکری، روحی و جسمی را تجربه کنیم. و از همه مهمتر در برابر هر مسئله ایی محترمانه، منصفانه و قاطعانه تصمیم گرفته اصطلاحا با دور اندیشی یا با تفکر سیستمی با مسئله برخورد کنند. همچنین کارشناس مدیریت و دارای گواهینامه ( MPT ) ایران و انگلستان می باشم.

zehnbartar
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. قاسم محمدی
    ۹:۵۱ ۱۳۹۷/۰۸/۱۸

    سلام، ارتباطات بسیار مطلب جالب توجه بود ممنونم که مقاله را رایگان در اختیار دیگران گذاشتی.